Rolnička - obrázek Dětský pěvecký sbor Rolnička Praha 12
Táborový archiv
25. LETNÍ TÁBOR – ROLNIČKA NA DŘEVÍČI 2013

Napište nám :-)

Táborový foto(deník) – (čtení a) prohlížení na pokračování

Tento táborový deník otevřelo již čtenářů.

V táborovém deníku najdete první část fotografií. Druhá část (foto od Zuzky) je z důvodu omezeného prostoru na našem serveru umístěna na Picase – tady je odkaz

Odkazy jsou pouze ve vybarvených políčkách (hmmm, letos tedy asi všude...)

Ve fotogaleriích je nahraný pouze zlomek fotografií – jednak proto, že celá fotogalerie by měla téměř 3 000 obrázků (to opravdu nechcete vidět) a několikrát by svým objemem dat překročila celý webový prostor, který máme k dispozici, jednak proto, že mnoho fotografií vzniklo jako ukázkové, testovací, výukové a pokusné fotografie a těm, kteří s námi na táboře nebyli, by opravdu vůbec nic neřekly.
Číslo na konci odkazů udává počet obrázků v galerii.


pondělí úterý středa čtvrtek pátek sobota neděle
  Předmluva
25.–27. 6. 2013
  Kapitola 1
29. 6. 2013
Kapitola 2
30. 6. 2013
Kapitola 3
1. 7. 2013
Kapitola 4
2. 7. 2013
Kapitola 5
3. 7. 2013
Kapitola 6
4. 7. 2013
Kapitola 7
5. 7. 2013
Kapitola 8
6. 7. 2013
Kapitola 9
7. 7. 2013
Kapitola 10
8. 7. 2013
Kapitola 11
9. 7. 2013
Kapitola 12
10. 7. 2013
Kapitola 13
11. 7. 2013
Kapitola 14
12. 7. 2013
Kapitola 15
13. 7. 2013
Kapitola 16
14. 7. 2013
Kapitola 17
15. 7. 2013
Kapitola 18
16. 7. 2013

Předmluva – 25.–27. 6. 2013

Stavění tábora
V předmluvě tentokrát najdete již téměř postavený tábor, ale zatím zcela opuštěný. Tedy až na jednoho pomocníka na posledních fotkách. A také celý tábor složený v jednom autě.
Fotogalerie 26.–28. 6. 2013

Kapitola 1 – sobota 29. 6. 2013

Příjezd – sláva, už jsme tady. Okamžik, na který se všichni účastníci těšili několik měsíců. Ti kteří s námi na táboře už byli, měli to těšení ještě o něco „horší“, protože už věděli, co je čeká.
Krátký výlet proti proudu Metuje do Bezděkova, focení kolejí a na kolejích, lilie zlatohlavá (Lilium martagon)
Fotogalerie 29. 6. 2013 – 34

Kapitola 2 – neděle 30. 6. 2013

Dopoledne jsme se byli podívat ke mlýnu Dřevíčku a fotit louky, lesy, stromy, cesty a makro kolem Velkého Dřevíče. Mlýn byl úžasný, pastva pro oko fotografovo i nefotografovo a ostatně i pro žaludek... Někteří by mohli vyprávět...
K večeru jsme se vydali ještě na krátký okruh kolem tábora a ukázali si různé tipy a triky pro focení – hloubku ostrosti a vyvážení bílé. Při návratu vznikly dvě poměrně velké série obrázků kachen a kočky. Z těch je zde samozřejmě pouze velmi úzký výběr – server není nafukovací.
Fotogalerie 30. 6. 2013 – 109

Kapitola 3 – pondělí 1. 7. 2013

Krátká série z organizačně-nákupního výletu do Náchoda (bylo velmi teplo :-)) a zpáteční cesty přes Hronov (ale jinak jsme celkem normální aneb co by fotograf a jeho objekt neudělali pro ten správný záběr)
Fotogalerie 1. 7. 2013 – 10

Kapitola 4 – úterý 2. 7. 2013

Dnes jsme si vynahradili včerejší nedostatek pohybu a přírody a odjeli do Adršpachu na jeden z delších a relaxačních výletů. Relaxační pravda nebyla délka trasy, ale neuvěřitelné přírodní obrázky a prostředí a absolutní liduprázdno.
Do Adršpachu jsme dojeli vlakem a pak už jsme pokračovali pěšky po trase Dolní Adršpach – Zdoňov – Libná – lom na Libné – česko-polská hraniční cesta – Černé jezírko – Horní Adršpach, odkud jsme se opět vraceli do tábora vlakem.
Neskutečně krásný byl lom na Libné – tam jsme se zdrželi a obědvali a fotili a také jenom tupě hleděli do prázdna na pískovcových kvádrech skoro dvě hodiny. Podobně tomu bylo i na takové malé náhorní plošině na hraniční cestě. Tam se, pravda, musí trochu do kopce, ale výhled do Polska i volně přístupné hrany skalních věží byly úchvatné. Teprve na dnešním výletě nám došlo, že už jsou opravdu prázdniny a že máme celých 18 dnů pro sebe.
Někomu se to liduprázdno zdálo už moc dlouhé, a tak si hledal další kamarády o objekty na focení v říši zvířat. Jenom ta koza na to měla asi trochu jiný názor...
Fotogalerie 2. 7. 2013 – 112

Kapitola 5 – středa 3. 7. 2013

Dneska bylo opravdu velmi teplo, takže jsme podnikli krátkou zásobovací cestu do Hronova se zastávkou u pramenů Prdlavky a na novém fitness hřišti, kde jsme se ovšem královsky bavili díky některým formulacím v návodech.
Po návratu jsme se věnovali výrobě táborových triček a zbytek příjemného odpoledne se odehrál v liduprázdném bazénu.
Fotogalerie 3. 7. 2013 – 41

Kapitola 6 – čtvrtek 4. 7. 2013

Další celodenní výlet na místa, kde jsme byli loni poprvé – vrch Hejda nedaleko od Teplic nad Metují. Málem jsme tam ovšem nedošli, neb v Lachově nás upoutala hrající si koťata a přes hodinu jsme je fotili.
Hejda je překrásné místo, kam nevedou turistické značky a zdánlivě tam tedy není nic k vidění. Ale to jenom na první pohled – na skalních vyhlídkách, věžích, průchodech, oknech atd. jsme strávili celý den. Ovšem ne polykáním kilometrů, ale podobnou relaxací, jako v lomu na Libné v úterý. Jenom tady to bylo v prostředí, na které lidská ruka až na výjimky viditelně nesáhla. A ten brouk se jmenuje Kozlíček smrkový.
V závěru poněkud rozsáhlejší fotogalerie uvidíte, že některým ten pobyt mimo civilizaci trochu lezl na mozeček, ale večerní svíčková se vším všudy nás vrátila do reality a postarala se o důstojnou tečku dnešního dne.
Fotogalerie 4. 7. 2013 – 201

Kapitola 7 – pátek 5. 7. 2013

Využíváme hezké počasí a vydáváme se na další celodenní výlet. Prošli jsme z Teplic nad Metují do Vlčí rokle a dál až do Adršpachu. Opět nebylo naším cílem uhnat co nejvíce kilometrů, ale koukat kolem sebe a fotit (a občas jíst a blbnout). Pravda, lidí bylo podstatně více než včera.
A protože bylo stále velmi teplo, hlavní a nejdelší zastávky se konaly blízkosti jakékoliv vody či přímo ve vodě.
Fotogalerie 5. 7. 2013 – 136

A ještě jsme se čirou náhodou našli v úplně jiném cizím fotoalbu na Rajčeti: foto č. 1 a foto č. 2

Kapitola 8 – sobota 6. 7. 2013

Dnešní den byl organizačně poněkud náročný – sešly se nám totiž dvě akce, které bylo možno uskutečnit pouze dnes.
V Náchodě měl večer koncert Andrew Lee Davison, kterého jsme si rozhodně nechtěli nechat ujít. Kdysi jsme se setkali na festivalu Spirituálfest. Jeho podání spirituálů a muziky vůbec je nenapodobitelné a zcela jedinečné.
Zároveň byl dnešek jediným dnem (s ohledem na další program) kdy se dal uskutečnit noční výlet, což nám poněkud komplikovalo situaci. Nakonec to dopadlo tak, že jsme se po koncertě už nevraceli do tábora, všechny věci na noční výlet jsme si brali s sebou už odpoledne a do skal jsme jeli rovnou z Náchoda. Po předcházejících dvou letech, kdy jsme museli kvůli počasí noční výlet zrušit, to byla taková třešnička na dortu. Letos se nám počasí vyvedlo od začátku až do konce. Úchvatný byl zvlášť závěr výletu, kdy jsme na skalním vyhlídce Střmenu sledovali, co se děje před východem slunce. Zajímavé ovšem je, že se světlo začalo objevovat nejdříve na západě. Vysvětlení nemáme...
Fotogalerie je rozdělena do dvou částí – dnešní foto najdete zde, obrázky, které vznikly až po půlnoci, jsou ve fotogalerii 7. 7. 2013
Fotogalerie 6. 7. 2013 – 49

Kapitola 9 – neděle 7. 7. 2013

Po včerejším/dnešním nočním výletě byl budíček až mezi 12 a 13 hodinou a program byl spíše intelektuální, než pohybový. Nicméně do Hronova jsme se přece jenom zašli podívat. A abychom nezapomněli na muziku, zastavili jsme se v kostele a s dovolením jsme strávili příjemnou hodinu na kůru s varhanami.
Díky pozdnímu budíčku jsme den trochu posunuli a večer ještě zapálili oheň, od kterého se nám do stanů opravdu moc nechtělo.
Fotogalerie 7. 7. 2013 – 87

Kapitola 10 – pondělí 8. 7. 2013

Dnešní program byl spíše organizační. Museli jsme trochu doplnit zásoby a táborové potřeby, takže jsme se vydali do Náchoda. Ve fotogalerii jsou tentokrát převážně testovací obrázky – kromě posledních dvou. V prodejně foto totiž měli úžasný objektiv Tamron SP AF 70-300mm f/4-5.6 Di VC USD pro Canon. A tak musel následovat krátký test s vynikajícím výsledkem – obrázky věže náchodského kostela jsou focené na vzdálenost asi 120 metrů, ale že budou na fotografii vidět hřebíky, kterými jsou přibitá prkna na věži... (při zvětšení na fotografii v plném rozlišení, v naší fotogalerii to opravdu nepůjde).
Odpoledne byl sanitární den, ale fotky z mytí nádobí a kuchyně opravdu nehledejte.
Fotogalerie 8. 7. 2013 – 10

Kapitola 11 – úterý 9. 7. 2013

Poněkud netradiční program nám vyšel na dnešek. Na kilometrické bance, kterou občas používáme k vlakovým přesunům, nám zbylo trochu víc kilometrů, ale platnost končila asi za dva dny. Pojali jsme tedy nápad na vlakový výlet a jako nejrozumnější cíl jsme zvolili Vrchlabí. Pravda, spojení bylo trochu krkolomné, ale zase jsme si mohli projet krásnou trať mezi Teplicemi nad Metuí a Trutnovem.
Fotogalerie 9. 7. 2013 – 46

Kapitola 12 – středa 10. 7. 2013

V posledních dnech jsme to s pohybem moc nepřeháněli, a tak nadešl čas na další náročnější výšlap. Na Ostaš chodíme pravidelně, hlavně kvůli sklaním prolézačkám na Kočičím hradu. Dneska jsme s sebou navíc měli ještě horolezeckou výbavu. Plánovali jsme takový malý výcvik na jedné cvičné skalce na Ostaši.
Počasí nám stále přálo, slaňování převisu se také povedlo na výbornou a dobro náladu nám umocnil ještě jeden zážitek při obědě. Obvykle s sebou nosíme chleba a něco na namazání a to něco mažeme až na místě, abychom v horku nenosili namazaný chlba v igelitovém pytlíku. V našem táborovém slovníku se vyskytuje několik výrazů, které nezasvěceným a neznalým musí nahánět hrůzu. Jenom pro příklad: chleba se zelenou šunkou neznamená, že bychom masíčko nechali uležet několik dní za stanem a potom servírovali jako pochoutku, ale pouze zkrácený název pro chleba s taveným sýrem se zeleninou a šunkou :-) Všemi oblíbené paštiky Májka a Pasta z uzeného masa už dávno kdosi překřtil na „koně“ a „psa“. Když se tedy u dnešního oběda ve skalách ozvalo na balvanu nad cestou, jestli si ještě někdo dá kus psa nebo jestli chce namazat koně, rodina procházející dole po cestě na nás vrhala nevěřícné a dost možná i vražedné pohledy...
Večerní odchod na mytí nádobí byl spojen se zajímavými fotograficko-výrazovými kreacemi. Asi budeme pro příště muset krátit pobyt na přímém slunci...
Fotogalerie 10. 7. 2013 – 131

Kapitola 13 – čtvrtek 11. 7. 2013

Předposlední návštěva v Hronově. Počasí se výrazně změnilo a teplota klesla. ale zatím neprší, je to dobré. A až začne, stále to bude dobré.
Fotogalerie 11. 7. 2013 – 10

Kapitola 14 – pátek 12. 7. 2013

... Už začalo (pršet přeci). A je to stále dobré. Počasí na dnešek bylo nevyzpytatelné, ale nezabránilo nám v provedení plánované drsnoakce – najít průchod ze silnice mezi Teplicemi nad Metují a Bišíkem na Kraví horu. To byla divočina, do které ještě navíc začalo pršet. Ale podařilo se. Pravda, na „Krávě“ jsme chvíli přemýšleli, jestli se máme vydat směrem do Teplic, nebo pokračovat plánovaným směrem na Čápa. Nakonec vyhrála původní trasa, i když díky velmi nestálému počasí, vysoké vlhkosti nejenom vzduchu, ale i oblečení, a zalezlému sluníčku někteří rozmrzali pár následujících kilometrů. Ale zvládli jsme to.
Fotogalerie 12. 7. 2013 – 92

Kapitola 15 – sobota 13. 7. 2013

Poslední velký výlet. Počasí se po včerejšku umoudřilo a to bylo naše štěstí. Na výlet bychom se sice vydali tak jako tak, protože Broumovské stěny za to určitě stojí, ale nebylo by to ono. Ovšem dneska bylo počaí ideální – na focení i na chození. Nádherná cesta po hřebeni Broumovských stěn od Hvězdy do Slavného nám trochu dala zabrat, ale výborná viditelnost, světlo na focení jak vymalované a drobné zpestření naší jinak zcela suché cesty v Ovčí rokli nám to plně vynahradilo. V ovčí rokli je totiž mokro, ba přímo bahno, bažina, voda, tůně, čvacht a tak podobně. Ale ten zážitek za to stojí – věděli jsme, do čeho jdeme, a tak jsme se patřičně vybavili vhodnou obuví. Naboso to tedy nejde, ale v sandálech, do kterých co nateče, také vyteče, je to ideální. Holínky jsme vzhledem k několikakilometrové cestě a teplotám kolem 25 stupňů zavrhli.
Fotogalerie 13. 7. 2013 – 118

Kapitola 16 – neděle 14. 7. 2013

Úplně poslední výlet letošního tábora nás zavedl na místa, kde jsme loni sice už byli, ale dneska jsme místo tunelové kešky lovili dávnou historii. Na haldě u Malých Svatoňovic se totiž dají najít krásné otisky prehistorických kapradin. Samotný výstup na haldu je trochu náročnější, i když už je halda dávno zarostlá a nesype se. Vlastní hledání nám netrvalo ani tak moc dlouho. Když už jsme potom přišli na to, jaké kameny máme hledat, šlo nám objevování docela snadno. Pravdou ovšem je, že naleziště je za ta léta už notně přebrané a prohledané.
Na zpáteční cestě vlakem jsme se usadili v posledním vagónu, takže si na svoje přijdou ve fotogalerii i vláčkoví nadšenci, byť jsou fotky pořizované přes sklo.
Fotogalerie 14. 7. 2013 – 31

Kapitola 17 – pondělí 15. 7. 2013

Dnešní den už se vlastně jenom balilo všechno, co se sbalit mohlo. Což bylo prakticky všechno, kromě velitelského stanu. Na poslední noc jsme se totiž přesunuli do jedné z chatiček v kempu, abychom nemuseli ráno balit stany a zbylo co nejméně práce. Jedna příhoda ale stojí za zmínku – naše tábořiště navštívila vzácná ptačí návštěva – čáp černý.
Fotogalerie 15. 7. 2013 – 4

Kapitola 18 – úterý 16. 7. 2013

Závěr tábora se tradičně odehrává v pizzerii Stella v Hronově, kde mají tu nejlepší pizzu ve Střední Evropě i vzdáleném okolí. A pak už následuje jenom přesun na nádraží a cesta domů. Uteklo to nějak moc rychle, tak zase příští rok.
Fotogalerie 16. 7. 2013 – 33