Rolnička - obrázek Dětský pěvecký sbor Rolnička Praha 12


Přehled sborových akcí
2013/2014 (26. rok) – 2017/2018 (30. rok)

Akce jsou řazeny v obráceném pořadí – nejnovější jsou nahoře, nejstarší dole.
Barvy: koncerty, zájezdy, výlety, Teplice, tábory, nahrávání, ostatní akce atd.

30 let Rolničky – 2017/2018

pátek 29. 6. 2018 – neděle 8. 7. 2018
Zájezd do Chorvatska
52. FDK Desetidenní zájezd sboru do Chorvatska na 52. Festival dalmatinskih klapa v Omiši
Zcela jedinečná a nejúžasnější sborová akce za dlouhou poslední dobu. Zájezd pro nás organizačně zajišťovala Cestovní kancelář HapTour – www.haptour.cz z Liberce
Všechny podrobnosti, fotografie, videa, kroniku najdete na samostatné stránce Chorvatsko – Omiš 2018 – veřejná kronika zájezdu (trvalý odkaz je také v menu nahoře)
Pondělí 25. 6. 2018
Mimořádná zkouška
52. FDK Mimořádná zkouška pro všechny členy sboru, kteří se účastní zájezdu na 52. Festival dalmatinskih klapa do Chorvatska
Úplně poslední sborová zkouška před odjezdem, poslední pokyny, poslední zpívání, nezapomeňte cestovní pas, sborový úbor a plavky... a JEDEM!!!
Úterý 19. 6. 2018
Koncert 284
Koncert 284 Závěrečný koncert 30. sborové sezóny – chorvatský
Poslední a závěrečný koncert naší 30. sborové sezóny. V období od ledna do června jsme letos kromě dvou akcí vlastně žádné veřejné koncerty neorganizovali, protože nám veškerý čas zabrala příprava na festival v Omiši, kde samozřejmě můžeme mít pouze tradiční chorvatský program. Vzhledem k tomu, že nám organizátoři umožnili zařadit se po bok dospělých sborů (říká se jim klapy), které se této muzice věnují několik let, program jsme připravovali opravdu zodpovědně.
Závěrečný koncert se letos jmenoval podle jedné z písniček, které také vezeme do Cchorvatska. Důvod byl jednoduchý – celou jednu třetinu programu tvoří tradiční klapské písničky, které máme nastudované pro festival. Ale samozřejmě jsme nezapomněli ani na ostatní muziku, program koncertu byl opět takovým průřezem těch 30 let, po které už Rolnička zpívá.

odkaz na událost na sborovém FacebookuFacebook
Plakát na koncert – obrázek
Program koncertu – pdf
Fotografie jsou rozdělené od dvou autorů do dvou galerií – v první galerii jsou více celkové záběry, ve druhé galerii pak více detailů.
pondělí 11. 6. 2018
Schůzka rodičů
52. FDK Mimořádná schůzka rodičů – účast sboru na 52. Festivalu dalmatinskih klapa v Omiši
Poslední schůzka rodičů i účastníků zájezdu před odjezdem. Už se nám to blíží čím dál rychleji, tak jenom poslední pokyny na co hlavně nezapomenout a doladit cestovní dokumenty. UF, s některými papíry to byl docela problém – takový souhlas zákonného zástupce s vycestováním dítěte do zahraničí v doprovodu jiné osoby a jeho úřední ověření, to byl občas tvrdý oříšek. Ale nakonec se podařilo. (to aby se nestalo, že mi na hranicích celníci zabaví celý sbor a do Chorvatska pojedu úplně sám... :-)
pátek 1. 6. 2018 – neděle 10. 6. 2018
Pracovní cesta do Chorvatska
52. FDK Pracovní cesta do Chorvatska – účast sboru na 52. Festivalu dalmatinskih klapa v Omiši
Tahle akce se týkala jenom vedoucího :-) Využil jsem školy v přírodě sedmých tříd, které se vydaly přesně na místo, kde budeme se sborem trávit první prázdninový týden, a odjel domluvit a zařídit spoustu organizačních záležitostí spojených s naším zájezdem. Sbor měl v té době týden bez zkoušek.
středa 9. 5. 2018
Mimořádná zkouška
Klávesy Mimořádná zkouška pro všechny členy sboru
V letošním roce nám sborový život trochu komplikuje kalendář, neb nám státní svátky a další dny „volna“, jako třeba ředitelské dny, zájezdy, školy v přírodě a podobně vycházejí právě do pravidelných zkoušek. A tak musíme trochu ze svého volna obětovat pro přípravu programu na závěrečný koncert i zájezd do CHorvatska.
Čtvrtek 3. 5. 2018
Koncert 283
Koncert 283 Vystoupení sboru na zahradní slavnosti PJZŠ Horáčkova k 50. výročí založení školy
I tohle vystoupení se řadí k těm, kterých si moc vážíme. První jazyková základní škola Horáčkova, kde zkoušíme nás pozvala k účinkování na zahradní slavnosti. Ta se konala při příležitosti 50. výročí otevření školy. Kromě našeho krátkého vstupu jsme si jednu písničku zazpívali také společně s učitelským sborem na závěr jejich hudebního vstupu.

odkaz na událost na sborovém FacebookuFacebook
Ve Fotogalerii najdete jenom pár obrázků, kde jsme všichni ať už před vystoupením nebo během zpívání.
Neděle 15. 4. 2018
Víkendové soustředění
Nedělní zkouška Víkendové soustředění sboru – příprava programu pro účast sboru na 52. Festivalu dalmatinskih klapa v Omiši
Dopoledne druhého dne bylo téměř stejné jako včera. Odpoledne už jsme ale trávili venku – jednak jsme potřebovali nafotit několik obrázků pro různé příležitosti, jednak jsme se chtěli ještě trochu protáhnout. Hlavně jsme ale chtěli využít park na Kavčích Horách k tomu, abychom si vyzkoušeli, jak se nám bude zpívat venku, bez doprovodu, na veřejnosti – zkrátka jestli budeme náš program umět podat i v trochu netradičním prostředí, kde se kolem nás může odehrávat cokoliv – a taky se odehrávalo, počínaje náhodnými diváky, přes lovce pokémonů tupě zírající do mobilu a schopné projít skrz sbor až po chlapečka v elektrickém autíčku, kterému se ze všeho nejvíc líbil „závodní ovál“ kolem sboru....

Na pár obrázků z dnešní venkovní zkoušky se můžete podívat ve Fotogalerii,
Sobota 14. 4. 2018
Víkendové soustředění
Sobotní zkouška Víkendové soustředění sboru – příprava programu pro účast sboru na 52. Festivalu dalmatinskih klapa v Omiši
První den našeho mimořádného víkendového soustředění jsme celý věnovali opravdu pilné přípravě chorvatského programu a vlastně celého zájezdu. Kromě té největší části, kdy jsme pilovali písničky, intonaci, výslovnot, hlasy a zkrátka všechno kolem provedení, jsme si také něco málo povídali o Chorvatsku, o lidech, o místě, kam pojedeme, a samozřejmě i o festivalu, kterého se zúčastníme nejenom jako první sbor z České republuky, ale jako první zahraniční dětský sbor vůbec v celé historii 52 let trvání festivalu. Pracovali jsme od 9 do 16 hodin.
Sbor měl během dnešního dne i jednu opravdu milou a úplně nečekanou možnost předvést aspoň část programu veřejně a navíc člověku, v jehož mateřštině jsme zpívali. Když nám totiž přivezli objednanou pizzu na oběd, zjistili jsme, že pan řidič je Chorvat odněkud z blízkosti Šibeniku, kde míval svoje bistro. A protože některé písničky, které zpíváme, jsou právě od Šibeniku, moc jsme ho potěšili...
Úterý 27. 3. 2018
Koncert 282
Koncert 282 Společný koncert s vokálním souborem Myšmaš
Na tento koncert nás jako svoje hosty pozval soubor Myšmaš (který ostatně také zkouší u nás ve škole, jenom o hodinu později). Koncert se konal v Betlémské kapli na Žizkově (ano, opravdu tak), každý ze souborů měl svůj blok a na závěr jsme spojili své síly na společné písničky. My jsme v našem programu v premiéře předvedli mimo jiné také některé písničky, se kterými pojedeme do Chorvatska na festival.
Na odkazech níže si můžete poslechnout část našeho programu z živých nahrávek. Nahrávky jsou pouze nastříhané na jednotlivé písničky bez jakékoliv další studiové úpravy (ano, občas je slyšet, kterak si někdo z publika zpívá s námi). A protože v kapli je úžasná akustika (v tom nejlepším slova smyslu ovšem) a sbor stál v celé šíři a tradičně zpívá bez dirigování, přihodilo se, že se oba konce sboru (občas) navzájem úplně neslyšely...

odkaz na událost na sborovém FacebookuFacebook
Plakát na koncert – obrázek
Stránky souboru Myšmaš
Nahrávky (všechno ve formátu mp3):
Rolnička – Jede sedlák do mlejna, Rolnička – Za ribara, Rolnička – Izašla je zelena naranča, Rolnička – Čiribiribela, Rolnička – Ten suchdolský rybník, Rolnička – Prší prší, Rolnička – Singa Yesu, singa, Rolnička – Amazing Grace, Rolnička + Myšmaš – Shine Your Light
Ve fotogalerii najdete tři sady obrázků z koncertu rozdělené podle zúčastněných sborů.
první sada fotografií – Rolnička, druhá sada fotografií – hlavně Rolnička + několik společných, třetí sada fotografií – pouze Myšmaš
středa 21. 3. 2018
Mimořádná zkouška
Klávesy Mimořádná zkouška sboru společně se souborem Myšmaš – příprava na společný koncert
Dnešní zkoušku jsme měli o hodinu později, abychom se aspoň jednou mohli sejít se souborem Myšmaš, který nás pozval jako hosta na svůj koncert příští týden v úterý. Společná zkouška byla velmi žádoucí i s ohledem na to, že jsme měli naplánované společné písně. S ohledem na profesionalitu obou souborů by nám sice určitě stačila domluva před koncertem, ale takhle mohli mít oba vedoucí souborů trochu klidnější spaní.
pondělí 15. 1. 2018
Schůzka rodičů
52. FDK Mimořádná schůzka rodičů – účast sboru na 52. Festivalu dalmatinskih klapa v Omiši
První schůzka rodičů po několika letech. V souvislosti s naším plánovaným zájezdem do Chorvatska jsme museli společně domluvit a vyřešit spoustu záležitostí. A všechny úspěšně...
Sobota 30. 12. 2017
Výlet 136
Výlet 136 Tradiční předsilvestrovský výlet do Broumovských stěn na Hvězdu a do Teplických skal na Bišík
Tradiční výlet na méně tradiční místa zcela netradičním dopravním prostředkem. Protože nám to počet účastníků dovolil, vydali jsme se na výlet nikoli vlakem, jak je obvyklé, ale autem (tedy autY). To nám dalo možnost podívat se v zimě na místa, kam bychom se jinak vůbec nemohli dostat, protože tam buď žádné spojení není, nebo je v takovou dobu, že by výlet musel být alespoň dvoudenní.
Podívali jsme se tedy na Broumovské stěny ke kapli na Hvězdě, odkud je překrásný rozhled směrem na Broumov a do Polska. Ten jsme ještě aspoň na chvilku stihli, protože pak se obloha zatáhla a z velmi dalekých výhledů se náhle stala velmi blízká mlha.
Odtud jsme přejeli na druhé jinak těžko dostupné místo – do Jiráskových skal, které jsou součástí Teplických skal.
Závěr výletu už se odehrával přesně podle léty prověřeného scénáře – vynikající večeře v hronovské pizzerii Stella neměla chybu a zpáteční cesta už byla také pohodová.

Podrobnosti k výletu zobrazíte kliknutím zde...

Fotogalerie – Počínaje touto galerií je možné se podívat i na obrázky v „plném“ rozlišení – to je v takovém, aby to ještě bylo schůdné pro prohlížení na internetu :-) Opravdu plné rozlišení je možné získat přes sekci Kontakty
Pozvánka ke stažení ve formátu PDF
Pokud se ale chcete podívat na to, jak vypadají skály opravdu pod sněhem v zimě, otevřete si následující odkaz na stránky www.geopixel.cz – Teplice nad Metují a navštivte galerie s daty 15. 2., 16. 2. a 17. 2. 2017 (a samozřejmě i kterékoliv jiné).
Středa 20. 12. 2017
Koncert 281
Koncert 281 Divadelní představení Živý Betlém v sále KC Zahrada
Poslední koncertní akcí roku 2017 a druhou dnešní bylo provedení Živého Betléma v sále kulturního centra Zahrada na Chodově.
Nejslavnostnější Živý Betlém letošního roku jsme odehráli na divadelním pódiu a se vší parádou, tedy i světelnou a zvukovou technikou. Přestože už toho někteří za dnešek měli až dost (a celkem oprávněně), na celém představení bylo vidět, že si to převážná většina z nich opravdu užívá. Aby ne, když si to dopoledne celkem čtyřikrát vyzkoušeli :-)

Fotogalerie – tentokrát jsou v galerii všechny obrázky z celého představení i z přípravy.
Středa 20. 12. 2017
Koncert 277–280
Koncert 277-280 Čtyři divadelní představení Živý Betlém ve škole
Hlavním vánočním koncertem náš předvánoční program obvykle končí, letos je to ovšem (opět) jinak.
Na dnešní den se nám sešly hned dvě akce najednou. Dopoledne jsme odehráli celkem čtyři představení Živého Betléma i s orchestrem pro žáky PJZŠ Horáčkova, kde zkoušíme a pro veřejnost. Celkem čtyřikrát se jídelna zaplnila do posledního místečka pokaždé jinými návštěvníky. Sbor i orchestr si důkladně vyzkoušeli, jaké to je, hrát a zpívat pro svoje vrstevníky i starší a mladší spolužáky. To je to nejobtížnější publikum, jaké existuje. Ale všichni obstáli a možná, že si někteří z diváků uvědomili, že to vůbec není jednoduché nacvičit a potom několikrát předvést a ukázat i to, v čem jsme dobří.

Fotogalerie 1 – v této galerii jsou jenom obrázky, na kterých je sbor a orchestr.
Kompletní fotogalerii z představení včetně herců pak najdete na stránkách fotogalerie První jazykové základní školy v Praze 4, Horáčkova 1100
Pondělí 18. 12. 2017
Koncert 276
Koncert 276 Hlavní vánoční koncert ke 30. výročí vzniku sboru
Tak, a je to tady. To, co se ještě nedávno zdálo být strašně daleko a občas i v nedohlednu, se najednou stalo skutečností. Rolnička už je tu 30 let. Ne že bychom na našem vánočním koncertě chtěli nějak dlouze vzpomínat a rozebírat dopodrobna, co všechno se nám za těch 30 let přihodilo, ale krátký průřez – aspoň písničkový – jsme si dovolili, stejně jako malou statistiku. A tak se na koncertě ozvaly koledy, které jsme zpívali na prvním vánočním koncertě vedle těch úplně nových. Návštěvníci koncertu tentokrát dostali trochu objemnější program s malým historickým výletem – přetiskem plakátu a programu z našeho prvního vánočního koncertu (najdete je na odkazech níže), tehdy ještě v refektáři kláštera Emauzy, kde jsme měli velmi dlouho svoji „stálou“ koncertní scénu.
Sbor při této příležitosti nastoupil ve slavnostním černobílém „provedení“, jenom náš maskot-medvěd říkal, že to tedy pro něj nic není a on zůstane ve žlutém sborovém tričku. Aspoň že byl ochoten si vzít sborovou šálu...
A ještě jedna malá zvláštnost – celý koncert trval neuvěřitelnou více než hodinu a půl.

odkaz na událost na sborovém FacebookuFacebook
Plakát na koncert – obrázek
Plakát na koncert – pdf
Program koncertu – pdf
Plakát prvního vánočního koncertu – obrázek
Program prvního vánočního koncertu – obrázek
Fotogalerie
Pátek 15. 12. 2017
Mimořádná zkouška
Klávesy Generálka hlavního vánočního koncertu
Nemůžeme si stěžovat, že bychom před Vánocemi měli letos málo koncertů a vystoupení, spíš to vypadá jako koncertní šňůra profesionálního souboru. A to ještě zdaleka nejsme u konce. Ale čas na generálku pondělního koncertu jsme si přecejenom ještě museli udělat. 30. výročí od vzniku sboru je opravdu jenom jednou a koncert se v mnohém bude lišit od těch mnoha předcházejících.
Čtvrtek 14. 12. 2017
Koncert 275
Koncert 275 Divadelní představení Živý Betlém v Hobbycentru 4
Další outdoorové představení Živého Betlému jsme hráli (a zpívali) v areálu Hobbycentra 4 naproti škole. Ani tady to s tím teplem nebylo nejslavnější. Ale mohli jsme se utěšovat tím, že Herodes – tedy aspoň ten náš divadelní – na tom byl ještě hůře, protože celé představení odehrál v krátkých kalhotách a tričku s krátkým rukávem. I tady se na povedené představení sešlo něco přes sto lidí.
Neděle 10. 12. 2017
Koncert 274
Koncert 274 Malý předvánoční koncert na Grébovce na závěr vánočního Apetit Pikniku
Na tuhle akci nás pozvala redakce časopisu Apetit. V parku na Grébovce se totiž konal první vánoční Apetit Piknik se stánky, ochutnávkami dílnami a vším možným a samozřejmě také s muzikou. Během našeho zpívání začalo krásně a silně sněžit, což sice krásně dokreslilo předvánoční atmosféru, ale pro fotografování to byl téměř nepřekonatelný problém.
Také jsme trochu rozšířili náš sborový „šatník“ o nový jednotící prvek – žluté šály se nám dnes opravdu hodily. (To by jeden nevěřil, jaký je to obrovský problém sehnat čtrnáct dnů před Vánocemi pětadvacet stejných žlutých šál...)

WWW stránky:
Informace o akci piknik.apetitonline.cz
Podrobnější info piknik.apetitonline.cz
Program pikniku piknik.apetitonline.cz
Fotogalerie s krásnými bílými puntíky...
Čtvrtek 7. 12. 2017
Koncert 273
Koncert 273 Divadelní představení Živý Betlém v MŠ Hroncova
První představení Živého Betlému jsme hráli (a zpívali) na zahradě MŠ Hroncova na Chodově. Společně jsme se shodli na tom, že teplo vypadá tedy úplně jinak, ale představení asi pro 100 lidí se povedlo.

1. fotogalerie obsahuje fotografie sboru a orchestru.
2. fotogalerie obsahuje všechny ostatní obrázky (herci, okolí, různé).
Úterý 5. 12. 2017
Koncert 272
Koncert 272 Koncert pro Oriflame – firemní akce
Firemních akcí pro zaměstnance se neúčastníme příliš často – toto byla jedna z nich v hotelu Globus na Roztylech. Zpívalo se hezky, publikum spolupracovalo, ale fotograficky byl ten prostor úplně nepoužitelný...

Fotogalerie – jenom pár ryze ilustračních obrázků, víc se opravdu dělat nedalo.
Pátek 1. 12. 2017
Koncert 271
Koncert 271 Zkouška a vystoupení pro Českou televizi – Déčko
I v letošním roce velmi úzce spolupracujeme s „naší“ školou, kde zkoušíme, na divadelním představení Živý Betlém. Pro tuto příležitost jsme naše řady rozšířili ještě o malý orchestr složený z žáků školy, který celé představení a náš zpěv doprovází. Věhlas a sláva Živého Betlému už překročila hranice školy a dneska se za námi přijel podívat i štáb České televize z redakce Déčka. Nejprve s námi natáčeli hereckou zkoušku a sborově-orchestrální zkoušku a nakonec jsme pro ně ještě sehráli jedno představení se vším všudy.
V pondělí 11. 12. 2017 večer pak odvysílala Česká televize na kanále Déčko v pořadu Zprávičky zpravodajství ze zkoušky sboru, orchestru a herců. Bohužel jsme se to dozvěděli pouze náhodou a nemohli jsme upozornit předem (ostatně v té době byli ještě členové sboru na zkoušce).

Na pořad se můžete podívat na stránkách České televize – Déčko, pořad Zprávičky ze dne 11. 12. 2017. Najděte si na stránce pořadu Zprávičky na pravé straně políčko s náhledem s datem 11. 12. 2017.
Nebo můžete zkusit přímo tento odkaz a zvětšete si video na celou obrazovku. Náš blok začíná v čase 2:08.
1. fotogalerie obsahuje fotografie sboru a orchestru.
2. fotogalerie obsahuje všechny ostatní obrázky (herci, okolí, různé).
Čtvrtek 30. 11. 2017
Koncert 270
Koncert 270 Rozsvícení vánočního stromu MČ Praha 12 v Modřanech
Opět letos zahajujeme vánoční sérii našich koncertů v naší domovské městské části Praha 12 v Modřanech při rozsvícení vánočního stromu. Děkujeme MČ Praha 12 za pozvání.

Odkaz na stránky MČ Praha 12, kde je krátká upoutávka na akci.
Středa 18. 10. – sobota 21. 10. 2017
Teplice 32
Teplice podzim 2017 Podzimní fotoškola
Lidmi zapomenutá místa a cesty IV

Opět jsme vyjeli do Teplic nad Metují a přilehlého okolí. Tentokrát nám počasí přálo tak, že už snad ani lépe být nemohlo – pro fotografy zkrátka úplný podzimní ráj. Užívali jsme si mezi pískovci, na vyhlídkách, na rozhledně, stoupání i klesání, mokro i sucho, zkrátka všechno, co ke skalám patří...
Celou fotogalerii (270 obrázků) tentokrát najdete na fotostránkách www.geopixel.cz.
Další povídání o tom, jaké byly předcházející podzimní, zimní i jarní Teplice, najdete v sekci Tábory, výlety, TepliceŠipkaArchiv projektu „Rok v Teplicích nad Metují“
Pondělí 11. 9. 2017 Klávesy Úvodní sborová schůzka
Začínáme 30. rok života Rolničky. Rok, který bude v mnohém výjimečný, ale stejně, jako všechny ostatní předcházející roky, neopakovatelný...
úterý 5. 9. 2017
středa 6. 9. 2017
čtvrtek 7. 9. 2017
pondělí 11. 9. 2017
Klávesy Pravidelné přijímací zkoušky do sboru
Pondělí 4. 9. 2017
Koncert 269
Zahájení školního roku 2017/2018 Zpívání při zahájení školního roku 2017/2018 – česká státní hymna
První letošní zpívání bylo opět krátké, ale důležité. Vedením První jazykové základní školy v Praze 4, Horáčkova 1100 jsme byli opět požádáni, zda bychom na zahájení školního roku zazpívali českou hymnu při úvodním shromáždění (všech) žáků a (některých) rodičů před školou. Po loňském úspěchu tedy ani letos nesmíme zklamat... Nezklamali.

Fotogalerii tentokrát najdete přímo na fotostránkách PJZŠ Horáčkova
Neděle 3. 9. 2017 Klávesy Mimořádná sborová zkouška
Loni jsme si to vyzkoušeli poprvé a letos už vlastně jenom opakujeme. Mimořádná zkouška sice ještě o prázdninách, ale vlastně už v září. Abychom zítra při zpěvu hymny na zahájení školního roku na První jazykové základní škole v Praze 4, Horáčkova 1100 neudělali nějakou nechtěnou botu...

29. rok – 2016/2017

1. 7. – 18. 7. 2017
TÁBOR 2017
Tábor 2017Tábor Rolnička na Dřevíči 2017
Více o táboru i odkazy na všechny fotogalerie najdete v sekci Tábory, výletyŠipkaTáborový archiv
27. 6. – 29. 6. 2017
Stavění tábora
Tábor 2017Stavění tábora 2017
Na místě, kde s některými členy i nečleny Rolničky společně strávíme následujících 17 dnů je potřeba všechno řádně připravit...
Více o táboru i odkazy na všechny fotogalerie najdete v sekci Tábory, výletyŠipkaTáborový archiv
Úterý 20. 6. 2017
Koncert 268
Koncert 268 Závěrečný koncert 2017
Letošní závěrečný koncert jsme trochu přizpůsobili panujícímu počasí, kdy se rtuť teploměru pohybovala tak vysoko, jak jí to teploměr dovolil. I v První jazykové základní škole v Praze 4, Horáčkova 1100, kde zkoušíme, v jídelně bylo přes všechna opatření velmi teplo, a tak nakonec sbor nastoupil netradičně naboso.
Což nám ovšem nezabránilo v provedení malého překvapení pro návštěvníky, kdy si sbor v jednom okamžiku nasadil na jednu písničku zimní kulíšky. Jak je to teď všude „IN“, udělali jsme malou „komerční přestávku“ a pustili ze záznamu dvě z našich méně obvyklých nahrávek, přičemž jednou z nich byl audioklip pro Pragotour, který jsme celý (kromě textu) napsali, nahráli, nazpívali a vyrobili v našem studiu během jednoho týdne.
Plakát na koncert – obrázek
Plakát na koncert – pdf
Program koncertu – pdf
Fotogalerie
Pondělí 19. 6. 2017
Generálka
Klávesy Generálka hlavního koncertu
Náročný koncert mívá náročnou generálku...
Úterý 13. 6. 2017
Táborová schůzka
Tábor Schůzka rodičů a účastníků tábora Rolnička na Dřevíči 2017
Školní rok se nezadržitelně blíží ke konci a to znamená, že se také blíží začátek letošního tábora.
Neděle 11. 6. 2017
Nahrávání
Nahrávání Nahrávání klipu pro Exim Tours ve studiu u Michala Davida
Mimořádná a blesková akce, o které jsem si zpočátku myslel, že jde o dosti povedený vtip některého z mých kamarádů. Nu nakonec se ukázalo, že to opravdu vtip není a my jsme strávili dopoledne ve studiu u pana Michala Davida a nahrávali jsme audioklip pro cestovní kancelář Exim Tours. A celou akci jsme zaslouženě zakončili v pizzerii.
Celou písničku si můžete poslechnout na stránkách CK Exim Tours – Mango Klub nebo přímo z našich stránek na odkazu níže.
Fotogalerie
finální nahrávka
Sobota 27. 5. 2017
Výlet 135
Výlet 135 Noční geolovení kolem Skalky
Zcela výjimečně se stane, že se na jeden den sejdou dvě akce – v tomto případě tedy hned dva výlety. Po slunečném odpoledni jsme se tentokrát vydali do noční Prahy ulovit nějaké keška v okolí stanic metra Skalka a nádraží Hostivař. Úspěšnost tedy nebyla úplně stoprocentní, ale ty hlavní Kočičí oči jsme zvládli.

Podrobnosti k výletu zobrazíte kliknutím zde...

Pozvánka ke stažení ve formátu PDF
Sobota 27. 5. 2017
Výlet 134
Výlet 134 Opakování jednoho staršího výletu v okolí Úholiček
Po krásných cestách k ještě hezčím vyhlídkám nad Vltavou. Počasí opět přálo, co mohlo, na rozdíl od fototechniky, která začal stávkovat hned na začátku...

Podrobnosti k výletu zobrazíte kliknutím zde...

Pozvánka ke stažení ve formátu PDF
Středa 26. 4. – sobota 29. 4. 2017
Teplice 31
Teplice jaro 2017 Jarní fotoškola
Lidmi zapomenutá místa a cesty III

Jarní fotoškola v Teplicích nad Metují je za námi, i když tentokrát jsme museli náš program opravdu hodně přizpůsobovat zcela nevyzpytatelnému počasí... Během těch čtyř dnů se nám stačily vystřídat všechny možné podoby počasí od krásně slunečných okamžiků až po sněhovou vánici.
Celou fotogalerii (270 obrázků) najdete ve Fotogalerii a výběr fotografií v plné velikosti také na fotostránkách www.geopixel.cz.
Další povídání o tom, jaké byly předcházející podzimní, zimní i jarní Teplice, najdete v sekci Tábory, výlety, TepliceŠipkaArchiv projektu „Rok v Teplicích nad Metují“
Čtvrtek 9. 3. 2017
Koncert 267
Koncert 267 Koncert v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR
První letošní vystoupení bylo na místech, kam jsme se ještě se sborem nedostali – byli jsme pozváni na zpívání při oslavách Mezinárodního dne žen v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky. Sestavili jsme průřez naším obvyklým programem a z fotografií i z videa je vidět, že sbor si vystoupení opravdu užíval. A sklidil zasloužený potlesk. Z našeho pohledu je úspěchem i to, že se nám (opět) podařilo publikum aktivně zapojit do naší produkce a také ho přesvědčit, že u spirituálů se tleská na druhou dobu...
Fotogalerie
Video: lepší kvalita 640×480, 1868 kbps, 216 MB, horší kvalita 320×240, 314 kbps, 42 MB
Pátek 30. 12. 2016
Výlet 133
Výlet 133 Tradiční předsilvestrovský výlet byl letos (alespoň zpočátku) opravdu tradiční. Po delší době, kdy jsme brouzdali zimním okolím Teplic nad Metují, jsme se opět prošli Teplickým skalním městem. Tradiční bylo i množství sněhu ve skalách – tedy bohužel málo. Abychom měli procházku o něco pestřejší, v minulých dnech bylo podstatně tepleji, takže horní vrstva sněhu trochu roztála, aby pak zase mohla umrznout a být podstatně „sjízdnější“. Zkrátka – klouzalo to parádně.
Na zpáteční cestě z Teplic do Hronova už tradice skončila – místo plánovaného přesunu jedním autobusem do Police nad Metují a pak druhým autobusem do Hronova nás s sebou vzala podstatně početnější výprava z Náchoda, která měla vlastní autobus a volná místa. Takhle komfortní přepravu z Teplic nad Metují do Hronova až na náměstí jsme tedy ještě neměli.
Pak už tradice pokračovala dále – vynikající večeře v hronovské pizzerii Stella neměla chybu a zpáteční cesta vlakem proběhla také v pohodě.

Podrobnosti k výletu zobrazíte kliknutím zde...

Fotogalerie
Pozvánka ke stažení ve formátu PDF
Pokud se ale chcete podívat na to, jak vypadají skály v zimě, otevřete si následující odkaz na stránky www.geopixel.cz – Teplice nad Metují a navštivte galerie s daty 15. 2., 16. 2. a 17. 2. 2017 (a samozřejmě i kterékoliv jiné).
Středa 21. 12. 2016
Koncert 265 + 266
Koncert 265 + 266 Živý betlém v PJZŠ Horáčkova
Poslední dvě představení Živého betlému jsme hráli nejprve od 8.00 hodin pro veřejnost a potom od 9.00 hodin pro žáky školy v První jazykové základní škole v Praze 4, Horáčkova 1100. Tentokrát bylo celé představení záležitostí dětských herců. Zvláště první provedení, kdy bylo v osm hodin ráno ještě pološero a herci hráli před reflektory, mělo krásnou atmosféru.

Fotogalerií je tentokrát více, na následujícím odkazu tedy najdete pouze hlavní stránku naší fotogalerie, odkud vedou ostatní odkazy. Fotogalerie
Pondělí 19. 12. 2016
Koncert 264
Koncert 264 Hlavní vánoční koncert sboru a křest knihy Hermíny Frankové
Nejdůležitější akcí před Vánocemi je samozřejmě každoroční vánoční koncert. Ten letošní byl ovšem trochu netradiční. Jednak tím, že se konal ve škole, kde zkoušíme, jednak tím, že jsme obvyklý vánoční černo-bílý úbor nahradili méně formálním žluto-modrým, ale hlavně tím, že k nám zavítala paní Hermína Franková, jejíž knížku Padavka a bezva pes jsme společně vypustili do světa. S trochou nadsázky se dá říci, že paní Hermína Franková napsala tu knížku tak trochu o nás. Alespoň ten, kdo někdy prošel naší Rolničkou a chvíli s námi zpíval, najde v ději knížky situace a hlášky z našich sborových zkoušek. A protože se děj knížky odehrává zčásti ve školním prostředí, končí těsně před Vánocemi a objevují se v něm i písničky, které máme na programu, je jasné, že letošní vánoční koncert nemohl vypadat jinak.
Paní Hermíně Frankové moc děkujeme za to, že s námi strávila náš nejdůležitější předvánoční večer, za knížky i za malou autogramiádu a všem ostatním, kdo nás také poctili svou návštěvou, za krásné společně prozpívané chvíle.
Obal knížky Padavka a bezva pes
Plakát na koncert – obrázek
Plakát na koncert – pdf
Program koncertu – pdf (grafické zpracování programu: Aneta Dlouhá)
Fotogalerie
Čtvrtek 15. 12. 2016
Koncert 263
Koncert 263 Živý betlém v Hobby centru 4
A jedeme dál. Další představen Živého betlému jsme hráli pro veřejnost v areálu Hobby centra 4 v Bartákově ulici. Stejně jako v minulém představení ve školce s námi hráli i dospělí herci a stejně tak byla i pěkná zima. Herodes v kraťasech i živý Ježíšek (vlastně ta Ježíška) neměli chybu. A stejně tak i všichni ostatní.

Fotogalerie
Středa 14. 12. 2016 Klávesy Generálka hlavního koncertu
... prostě generálka...
Úterý 13. 12. 2016
Koncert 261 + 262
Koncert 261 + 262 Živý betlém v MŠ Hroncova
Tak, včera nám začaly dva nejnáročnější týdny v letošním roce, protože až do 21 prosince nás s jednou výjimkou čeká každý den nějaká zkouška, generálka, koncert či vystoupení, někdy i dvě za den. Ten okamžik nastal právě dnes, kdy jsme jako společnou akci s První jazykovou základní školou v Praze 4, Horáčkova 1100 hráli divadelní představení Živý betlém, dnes v mateřské škole Hroncova a hned dvakrát. Divadelní představení vymyslela, nastudovala a režírovala paní učitelka Svobodová s dětmi z divadelního kroužku. Naší úlohou bylo zajistit hudební části představení – sbor a malý orchestr. Po delší době jsme si tedy opět zazpívali s živým doprovodem.
Neděle 4. 12. 2016
Koncert 260
Koncert 260 Mikulášský program v KIKA v Čestlicích
Další zpívání bylo v teple a pod střechou obchodního domu KIKA v Čestlicích, kde jsme měli svůj blok v mikulášském programu. Stejně jako na předcházejícím vystoupení v Modřanech jsme měli na programu spirituály a (byť je do Vánoc ještě docela daleko) také několik vánočních koled a písní

Fotogalerie
Čtvrtek 1. 12. 2016
Koncert 259
Koncert 259 Rozsvícení vánočního stromu MČ Praha 12 v Modřanech
Letošní předvánoční „šňůru“ jsme zahájili s naší domovskou městskou částí v Modřanech při rozsvícení vánočního stromu. Počasí si zvlášť dalo záležet, abychom nezapomněli, že už je zima, ale díky výborné organizaci (včetně vytápěného pódia :-)))) a rychlým cukrům po akci jsme přežili ve zdraví. Děkujeme MČ Praha 12 za pozvání.

Odkaz na stránky MČ Praha 12, kde je krátká zpráva a fotogalerie celé akce.
Středa 23. 11. – sobota 26. 11. 2016
Teplice 30
Teplice podzim 2016 Podzimní výjezd do Teplic nad Metují
Lidmi zapomenutá místa a cesty

Další povídání o tom, jaké byly předcházející podzimní, zimní i jarní Teplice, najdete v sekci Tábory, výlety, TepliceŠipkaArchiv projektu „Rok v Teplicích nad Metují“
Sobota 1. 10. 2016
Výlet 132
Výlet 132 Další trochu tunelový, lomový a vyhlídkový geo+fotovýlet do údolí Dalejského potoka
První letošní výlet jsme pojali již trochu tradičně, alespoň co se místa týče. Dalejské a Prokopské údolí jsou zkrátka překrásná, zvláště pak ve dnech, kdy svítí sluníčko. A dneska jsme si ho užili opravdu požehnaně.
Tentokrát jsme měli v plánu lom Na Požárech obejít po horní straně a slézt až do dalšího tunelu. Ovšem pasoucí se stádo kraviček (no, oni to byli spíš bejci) nás přesvědčilo, že to není úplně ten nejlepší nápad. Takže jsme se hezky poslušně vrátili zpět a lom si prošli pro změnu spodem. Ještě jsme se cestou vyhnuli bojujícím paintballistům a pak už vše probíhalo podle plánu. A protože času jsme tentokrát měli opravdu hodně a nehonily nás žádné dešťové mraky ani studený vítr, mohli jsme se na delší oddech zastavit i na dvou hřištích, která jsme měli při cestě.
V závěru došlo i na sladkou tečku v podobě zmrzliny po příchodu na hlubočepské nádraží.

Podrobnosti k výletu zobrazíte kliknutím zde...

Fotogalerie
Pondělí 12. 9. 2016 Klávesy Úvodní sborová schůzka
Nadpis „Úvodní sborová schůzka“ je asi trochu nepřesný, když už letos máme za sebou jedno vystoupení, že... :-)
pondělí 5. 9. 2016
úterý 6. 9. 2016
Středa 7. 9. 2016
čtvrtek 8. 9. 2016
Klávesy Pravidelné přijímací zkoušky do sboru
Čtvrtek 1. 9. 2016
Koncert 258
Zahájení školního roku 2016/2017 Zpívání při zahájení školního roku 2016/2017 – česká státní hymna
První letošní zpívání bylo sice krátké, ale o to důležitější. Vedením První jazykové základní školy v Praze 4, Horáčkova 1100 jsme byli už na konci minulého školního roku požádáni, zda bychom na zahájení letošního školního roku zazpívali českou hymnu při úvodním shromáždění (všech) žáků a (některých) rodičů před školou. Nu, obavy jsme trochu měli, pro odhadem asi 750 posluchačů – byť většina z nich byli žáci – přecejenom nezpíváme pokaždé. Ale všechno dopadlo výborně.

Fotogalerie
Středa 31. 8. 2016 Klávesy Mimořádná sborová zkouška
Tak toto se nám opravdu ještě nestalo. Mimořádná zkouška ještě o prázdninách. Ale nelze neříci, že to všichni zúčastnění brali velmi vážně – zítra nás totiž čeká mimořádné zpívání na zahájení školního roku na PJZŠ Horáčkova. Budeme zpívat naši státní hymnu...

28. rok – 2015/2016

1. 7. – 18. 7. 2016
TÁBOR 2016
Tábor 2016Tábor Rolnička na Dřevíči 2016
Více o táboru i odkazy na všechny fotogalerie najdete v sekci Tábory, výletyŠipkaTáborový archiv
Úterý 21. 6. 2016
Koncert 257
Závěrečný koncert Závěrečný koncert roku 2015/2016

Fotogalerie
Neděle 29. 5. 2016
Koncert 256
Kika Koncert ke dni dětí v OD KIKA

Pondělí 23. 5. 2016
Koncert 255
Sv. Salvátor Mezinárodní hudební festival v kostele sv. Salvátora

Fotogalerie
Sobota 30. 4. 2016
Výlet 131
Výlet 131 Z Úholiček do Úholiček přes vltavské vyhlídky a lomy


Podrobnosti k výletu zobrazíte kliknutím zde...
Sobota 2. 4. 2016
Výlet 130
Výlet 130 Za zlatou žílou z Měchenic na Zbraslav


Podrobnosti k výletu zobrazíte kliknutím zde...

Fotogalerie
Středa 16. 3. 2016
Koncert 254
Velikonoční trhy Velikonoční trhy na Staroměstském náměstí

Fotogalerie
Středa 10. 2. – sobota 13. 2. 2016
Teplice 29
Teplice zima 2016 Zimní výjezd do Teplic nad Metují
Závěje, cestičky, tunely

Další povídání o tom, jaké byly předcházející podzimní, zimní i jarní Teplice, najdete v sekci Tábory, výlety, TepliceŠipkaArchiv projektu „Rok v Teplicích nad Metují“
Středa 30. 12. 2015
Výlet 129
Výlet 129 Tradiční předsilvestrovský geo+fotovýlet do Teplic nad Metují a Hronova
Vypadá to, že se sněhem se asi budeme opět muset rozloučit. Letošní předsilvestrovský výlet tedy na bílo opravdu nebyl. Ačkoliv teploměr ukazoval pár stupňů pod nulou, po sněhu nebylo ani památky. Opět jsme se tedy místo do Teplického skalního města podívali na vrch Hejda, kde je téměř stoprocentní pravděpodobnost, že nepotkáme ani nohu. Užili jsme si krásného počasí, liduprázdných skal i trochu adrenalinového brouzdání mezi pískovcovými bloky. V Hronově nám ještě zbyl čas na krátké zastavení v kostele u varhan, kde jsme si udělali malý soukromý koncert. Pak už následoval krátký přesun do pizzerie Stella, ve které každoročně uzavíráme kalendářní rok jedinečnou večeří.

Podrobnosti k výletu zobrazíte kliknutím zde...

Fotogalerie
Pozvánka ke stažení ve formátu PDF
Pondělí 21. 12. 2015
Koncert 253
Živý Betlém Divadelní představení Živý Betlém na PJZŠ Horáčkova

Fotogalerie
Středa 16. 12. 2015
Koncert 252
Hlavní vánoční koncert Hlavní vánoční koncert sboru

Fotogalerie
Neděle 6. 12. 2015
Koncert 251
Adventní koncert KIKA Adventní koncert v OD KIKA v Čestlicích
Adventní koncert, mikulášský program
Fotogalerie
Neděle 29. 11. 2015
Koncert 250
Vánoční trhy na Hradě Adventní koncert na Pražském hradě
Rozsvícení vánočního stromu, zahájení vánočních trhů
Fotogalerie
Pátek 20. 11. 2015 Klávesy Mimořádná sborová zkouška
Mimořádnosti v kalendáři (ředitelské dny, prázdniny, svátky a podobné lahůdky) nás opět donutily sejít se na mimořádné zkoušce. Nu, řekněme, že to byla spíš vidina první letošní veřejné produkce a hned na Pražském hradě.
Sobota 7. 11. 2015
Výlet 128
Výlet 128 Trochu jeskynní a tunelový geo+fotovýlet do údolí Dalejského potoka
Další letošní výlet jsme pojali opět trochu tunelově a jeskynně na místech, která už známe. Takže jsme věděli, do čeho jdeme (t.j. kde se budeme plazit, prolézat, padat, hledat baterky a podobně). Kromě toho jsme se také trochu více věnovali focení, protože Prokopské údolí se všemi svými lomy, průchody, jeskyňkami, vyhlídkami a skalními stěnami k tomu přímo vybízí. jenom jsme se museli rozhodnout, jestli se raději půjdeme podívat do tunelů a do lomu, nebo raději do areálu bývalého mlýna, kde je pro fotografy naprostý ráj. Nakonec zvítězily přírodní krásy a tunely.
Počasí nám tentokrát příliš nepřálo, sluníčko se ukázalo až v samém závěru výletu, takže většina obrázků je poněkud „placatých“, ale viděno pozitivně – aaspoň nám nepršelo.

Podrobnosti k výletu zobrazíte kliknutím zde...

Fotogalerie
Pozvánka ke stažení ve formátu PDF
Středa 14. 10. – sobota 17. 10. 2015
Teplice 28
Teplice podzim 2015 Podzimní výjezd do Teplic nad Metují
Lidmi zapomenutá místa a cesty

Letošní podzimní výjezd do Teplic nad Metují se z organizačních důvodů nemohl uskutečnit. Vynahradíme si to v zimě a na jaře :-)
Další povídání o tom, jaké byly předcházející podzimní, zimní i jarní Teplice, najdete v sekci Tábory, výlety, TepliceŠipkaArchiv projektu „Rok v Teplicích nad Metují“
Sobota 3. 10. 2015
Výlet 127
Výlet 127 První výlet za několika krabičkami na okraji Prahy
Opět jsme sáhli do našeho výletního archivu a zopakovali jeden z výletů, které se dají v plném rozsahu uskutečnit pouze za hezkého počasí. Polovina trasy totiž vede po skalách a hřebenech nebo šplhá vzhůru či padá dolů. To by za deště bylo poněkud náročné a možná ne zcela bezpečné.
Na výlety obvykle jezdíme vlakem, tentokrát ovšem koleje vedly pod zemí, protože jsme zvolili městskou dopravu. Poté nás autobus vysadil na konečné v Suchdole. První část výletu vedla přes Kozí Hřbety, což je překrásný skalní hřeben, místy připomínající stepi a vřesoviště, který je tvořený horninou s kouzelným názvem – buližník.
Po sestupu do údolí Únětického potoka nás čekal výstup s převýšením asi 70 metrů na druhou stranu na skalní ostroh nad údolím – Alšovu vyhlídku. Tam bylo ideální místo (i počasí) na lehký oběd a těžký odpočinek. Přestože dnešní ranní teploty nebyly nic moc, tady bylo opravdu teplo a krásně svítilo sluníčko po celou hodinu, kterou jsme nahoře strávili.
Poslední část cesty už vedla jenom dolů – podél Únětického potoka jsme s několika zastávkami u potoka a na hřištích došli do Roztok právě tak včas, abychom stihli koupit jízdenky na vlak (konečně :-)) a nastoupili do prvního patra.

Podrobnosti k výletu zobrazíte kliknutím zde...

Fotogalerie
Pozvánka ke stažení ve formátu PDF
Pondělí 14. 9. 2015 Klávesy Úvodní sborová schůzka
čtvrtek 3. 9. 2015
pondělí 7. 9. 2015
úterý 8. 9. 2015
Středa 9. 9. 2015
Klávesy Pravidelné přijímací zkoušky do sboru
Letošní „přijímačky“ byly opět úspěšné a Rolnička se rozrostla o deset nových šikovných členů a členek. A s odchodem některých starších Rolniček zároveň se nám zase výrazně snížil věkový průměr sboru...

27. rok – 2014/2015

1. 7. – 18. 7. 2015
TÁBOR 2015
Tábor 2015Tábor Rolnička na Dřevíči 2015
Více o táboru i odkazy na všechny fotogalerie najdete v sekci Tábory, výletyŠipkaTáborový archiv
Úterý 30. 6. 2015
K 249
K249Vystoupení sboru v rezidenci velvyslance USA při oslavách 239. Dne nezávislosti
Letos pro nás končí sborová sezóna opravdu až 30. června. Dostali jsme totiž pozvání, kterého si velmi vážíme a které se rozhodně neodmítá.
Byli jsme pozváni do rezidence velvyslance Spojených států amerických, abychom se aktivně zúčastnili oslav 239. Dne nezávislosti a v rámci oficiálního zahajovacího ceremoniálu zazpívali státní hymnu ČR. Aniž bychom tím chtěli jakkoliv znevážit kterékoliv z našich předcházejících vystoupení a koncertů, byl to pro sbor asi největší zážitek v historii. Nejenom proto, že jsme se dostali do míst, kam se zřejmě běžně nepodíváme. Ale hlavně proto, že – použijeme-li naše motto – jsme si mohli zazpívat českou hymnu před asi dvěma tisíci stojících lidí; na to se nezapomíná bez ohledu příležitost, při jaké to bylo.
Ještě na nás čekalo jedno neplánované překvapení, kdy za námi přišel a osobně nám poděkoval Jeho Excelence pan velvyslanec Andrew Schapiro, našel si čas na krátké popovídání a vyfotil se s námi.
Na závěr bychom chtěli poděkovat paní Heleně Vágnerové za nápad, pro nás (a doufáme, že i pro všechny ostatní) šťastnou volbu a výbornou komunikaci a paní Jitce Vildové za to, že s námi strávila celý čas a provedla nás všemi nástrahami i příjemnostmi.

Fotogalerie (zveřejněna se svolením Velvyslanectví spojených států amerických)
Další foto najdete v oficiální fotogalerii Velvyslanectví Spojených států amerických.
A ještě jeden odkaz na Twitter – Andrew Schapiro.
Pondělí 29. 6. 2015 Klávesy Mimořádná zkouška
Sborová sezóna pro nás běžně končí závěrečným koncertem. Letos je vše jinak, protože zítra nás čeká ještě jedno velmi důležité vystoupení. A tak jsme se sešli ještě jednou, abychom si domluvili podrobnosti a vyzkoušeli, že je všechno v naprostém pořádku a dokonalosti. I když budeme zítra zpívat jenom jednu píseň – naši státní hymnu – je to akce, při které si nesmíme dovolit sebemenší zaváhání.
Čtvrtek 18. 6. 2015
K 248
K248Hlavní závěrečný koncert tentokrát v PJZŠ Horáčkova
Po dlouhé době se náš hlavní závěrečný koncert letos nekonal v našem „domovském“ sále v Emauzích. Poněkud komplikované bylo i hledání náhradních prostor a nakonec padla volba na trochu neobvyklé místo, které se však nakonec ukázalo jako úžasné – naše školní jídelna, nebo tedy lépe: Školní jídelna na První jazykové základní škole v Praze 4, Horáčkova 1100.
Protože netradiční místo si žádá i netradiční uspořádání, dali jsme posluchačům možnost prohlédnout si nás (skoro) ze všech stran a místo klasického uspořádání hlediště v řadách jsme židle postavili do půlkruhu kolem nás. Pro lepší a bližší kontakt mezi sborem a návštěvníky to bylo ideální.
V programu koncertu jsme nejprve zavzpomínali na naše počátky jednou z prvních písniček, kterou jsme v roce 1988 točili pro Zpívánky, trochu jsme hudebně cestovali po světě a ve druhé polovině se vrátili k našim stále oblíbeným spirituálům a Africe, obvykle už za vydatné pomoci publika.

Plakát na koncert – obrázek
Program koncertu
Fotogalerie
Středa 29. 4. 2015
K 247
K247 Vystoupení na Čarodějnicích v PJZŠ Horáčkova
Ještě jednou jsme se v tomto školním roce zapojili do akcí, které pořádá První jazyková základní škola v Praze 4, Horáčkova 1100, a zazpívali jsme si na Čarodějnicích. Tahle akce byla tak trochu pokus na druhou, ale celkem vydařený. Jednak jsme zpívali poněkud netradičně na vnějším schodišti k tělocvičnám, což znamená, že sbor nestál vedle sebe, jak to bývá obvyklé, ale za sebou – takhle jsme to nikdy nezkoušeli. Druhý experiment se týkal ozvučení, neb jsme neměli příležitost si umístění mikrofonů vyzkoušet a jeli jsme na „první dobrou“. Uf. Podařilo se – alespoň podle ohlasů zdola, protože my jsme se na schodech fakt vůbec neslyšeli.
Sobota 11. 4. 2015
Výlet 126
Výlet 126 Trochu pod/nadzemní geo+fotovýlet do zlatých štol a na rozhlednu u Jílového
Po delší době jsme zopakovali jeden ze zajímavých výletů do okolí Jílového u Prahy. První zastávka byla u Kocourského viaduktu, neb tam na nás čekala jedna keška. Zároveň jsme zlehka nakoukli shora na viadukt a pak na kraj železničního tunelu, který na viadukt těsně navazuje.
O něco déle jsme se zdrželi u zlatých štol. Tam jsme se na chvíli proměnili v trpaslíky, protože každý dostal plášť, helmu a světlo (v podzemí totiž bývá poněkud špinavo, nízké stropy a kvalitní tma. Štola sv. Josefa je taková „zahřívací“. Ne že by tam bylo teplo, ale pro ty, kdo zatím netuší, jak to v podzemí chodí, je to taková dobrá příprava. Tady jsme světlo ještě nepotřebovali – štola je hezky nasvícená. Ovšem nemohli jsme vynechat druhou štolu sv. Antonína Paduánského a tam už šlo občas do tuhého. Nejenom, že ve štole není žádné světlo, takže se každý musel spolehnout na svítilnu, kterou dostal, ale některé průchody, či spíše plůlezy a průplazy daly pořádně zabrat koordinaci všech čtyř končetin ve spojení se svítilnou.
Třetí zastávka byla naopak několik metrů nad zemí. Rozhledna na Pepři je krásná ocelová konstrukce, která ale není vhodná pro slabší povahy. Není sice až tak vysoká, ale těm, kteří nemají rádi průhlednou podlahu, by nahoře nemuselo být úplně dobře. Ale ten výhled za to určitě stojí.
Poslední zastávka měla poněkud neobvyklý průběh. Když řekneme, že jsme seděli uprostřed hlavní a nejrušnější jílovské ulice, kudy jezdí autobusy, a pojídali dortíky, bude to vypadat, že jsme se zbláznili. Ale všechno je trochu jinak – hlavní ulice byla kvůli opravám zavřená a cukrárna zkrátka měla venkovní stolečky až na ulici. A je to.

Podrobnosti k výletu zobrazíte kliknutím zde...

Fotogalerie
Pozvánka ke stažení ve formátu PDF
Pátek 10. 4. 2015 Klávesy Mimořádná zkouška
V poslední době se nám do našich zkouškových dnů nahrnula spousta mimořádností, kdy se pravidelné zkoušky nekonaly. A tak si to někde a někdy musíme vynahradit.
Pondělí 23. 3. 2015
K 246
K246 Vystoupení na velikonočních trzích na Staroměstském náměstí
První letošní jarní koncert nám nahradil dnešní zkoušku. Na velikonočních trzích jsme tentokrát reprezentovali naši „mateřskou“ Prahu 12 a předvedli část z připravovaného programu. I přes trochu pokročilou hodinu se před pódiem v průběhu našeho vystoupení sešlo asi 150 lidí – z větší části pravděpodobně cizojazyčných návštěvníků Prahy. Obecenstvo bylo úžasné, ve druhé polovině koncertu, když nastal čas pro spirituály, se nám posluchače úspěšně podařilo zapojit do produkce jak rytmickým doprovodem, tak také zpěvem.

Plakátek
Fotogalerie
Sobota 24. 1. 2015
Neděle 25. 12. 2015
K 245
K245 Hudební akademie Praha + Soutěž Allegro 2015 + Rolnička = dvakrát 1. místo
V sobotu 24. a v neděli 25. ledna 2015 se v překrásných, ba přímo pohádkových prostorách Kaiserštejnského paláce na Malostranském náměstí konal další ročník umělecké soutěže Allegro 2015, kterou pořádá Hudební akademie Praha. Soutěž je určená dětem, které se věnují zpěvu, hře na hudební nástroj, tanci nebo divadlu. Největší část soutěžících tvořili zpěváci a hudebníci ze všech možných oborů.
Letos poprvé jsme se soutěže zúčastnili také s Rolničkou, a to hned ve dvou kategoriích – jednou se sborem ve sborové kategorii a pak ještě sólistka Bára Hakrová v kategorii sólových zpěváků.
Původně jsme vůbec s naší sborovou ani sólovou účastí nepočítali, ale nakonec jsme se nechali od pořadatelů trochu přemluvit a vlastně až po oficiálním termínu podali přihlášky. Před časem jsme totiž byli na úplně jiných soutěžích poučeni o tom, že řádný dětský sbor se musí věnovat vážnému a hodnotnému repertoáru, a to, co zpíváme my (spirituály, cizojazyčné lidovky, muzikál, 30.–60. léta atd.), si můžeme zpívat někde stranou:-)O něco později, když nás na jedné přehlídce – v dobrém – označili za exoty, vzniklo i jedno z hesel, kterým se stále (úspěšně) řídíme: Jsme exoti, víme o tom a nehodláme na tom nic měnit.:-)
Díky pozdnímu podání přihlášky a ředitelským dnům v lednu se ovšem naše soutěžní příprava odehrála během jediné zkoušky, kde někteří členové sboru poprvé dostali nové noty a museli se naučit dvojhlasy. Protože soutěžící v naší kategorii měli k dispozici pouze pětiminutový program, zůstali jsme věrni našemu obvyklému repertoáru a zvolili moravskou lidovku Čí že sú to koně ve dvořepdf a africký spirituál Singa Yesu Singapdf.
Sbor zpíval úžasně a nenechal se vyvést z míry ani tím, že k šestičlenné porotě to měla první řada pouhé tři kroky. Porota se celou dobu tvářila velmi mile a spokojeně, ačkoliv měla za sebou již několikahodinový maratón předcházejících vystoupení.
Bára měla svá sólová vystoupení dokonce ve dvou dnech – v sobotu proběhlo první kolo, ze kterého ti nejlepší postoupili do nedělního druhého kola. Bára si do prvního kola vybrala slovenskou lidovku Nie do trňapdf a hebrejskou píseň Yerushalayim shel zahavpdf, při které bylo v sále hrobové ticho. Ve druhém kole pak zpívala píseň Lucky Old Sun, kterou u nás proslavila třeba paní Hana Hegerová.
Vyhlášení vítězů všech kategorií proběhlo v neděli večer. Výsledky byly úžasné – Rolnička získala ve své kategorii 1. místo a Bára Hakrová – přestože téměř nejmladší v kategorii 15–18 let – také 1. místo.
Oba dva výsledky nás moc těší hlavně proto, že o nich v mezinárodní porotě rozhodovali opravdoví odborníci a profesionálové: hudebníci, dirigenti, operní zpěváci, sbormistři, profesoři z akademie.
Celou soutěž hodnotila porota ve složení:
Dipl. Um. Pavla Zumrová – operní pěvkyně, pedagog, je zakladatelkou a ředitelkou Hudební akademie Praha, jejíž součástí je dětská akademie.
Petr Kužvart – Multihudebník, pedagog percuse, trubka, člen skupiny Chinaski
Renee Nachtigallová – operní pěvkyně, ředitelka mezinárodní pěvecké soutěže Ad honorem Mozart, ředitelka OHD Praha
MgA. Daniela Štěpánová-Šimůnková – vedoucí pěveckého oddělení Konzervatoře Jana Deyla a střední školy pro zrakově postižené v Praze, je členkou řídícího výboru Mezinárodního pěveckého centra v Karlových Varech. Pravidelně je zvána do porot národních i mezinárodních soutěží.
Mgr. Martina Bauerová – operní pěvkyně, pedagog Mezinárodní konzervatoř Praha. Absolventka Pražské konzervatoře. Zúčastnila se několika zahraničních pěveckých kurzů ve Weimaru (prof. P. Lisician) a v rámci festivalu Mittle Europe (prof. T. Thomaschke).
Chuhei Iwasaki – dirigent, hudební skladatel, houslista a sbormistr, dirigent komorního orchestru Pražské konzervatoře a hostující dirigent Pražské Komorní Filharmonie. Šéfdirigent „Filharmonického Orchestru Iwasaki“, který sám založil. Iwasaki působí od roku 2012 jako člen mezinárodní poroty sborového festivalu Praga Cantat. Od roku 2014 působí i na soutěži Canti Veris Praga jako člen poroty.
(informace převzaty ze stránek Hudební akademie Praha)

Hudební akademie Prahanové okno
Diplom za 1. místo
Plakát soutěže
Fotogalerie
Úterý 30. 12. 2014
Výlet 125
Výlet 125 Tradiční předsilvestrovský geo+fotovýlet do Teplic nad Metují a Hronova
Po delší době jsme letos zastihli Teplické skalní město opět pod sněhem. Počasí nám celkem přálo (alespoň zpočátku svítilo sluníčko) a tak vzniklo pár zajímavých obrázků. Zvládli jsme v klidu obejít celé skalní město a po chvíli čekání jsme se dostali i na skalní vyhlídku Střmen. Tentokrát byl provoz velký.
Zlatý hřeb dnešního dne (pomineme-li skály, které jsou zlatým hřebem samy o sobě) se tradičně odehrával v závěru výletu v hronovské pizzerii Stella.

Podrobnosti k výletu zobrazíte kliknutím zde...

Fotogalerie
Pozvánka ke stažení ve formátu PDF
Úterý 16. 12. 2014
K 244
K244 Hlavní vánoční koncert v refektáři kláštera Emauzy
Poslední koncertní akcí kalendářního roku je již tradičně vánoční koncert v Emauzích. Letos jsme program sestavili částečně ze spirituálů a jako obvykle také z latinských, španělských a samozřejmě českých koled, aby si s námi mohli zazpívat i posluchači. Protože program jsme upřesňovali do poslední chvíle podle aktuálního obsazení sboru, nedostal se do tištěné verze. Můžete se na něj ale podívat na odkazu níže.
Podrobný program koncertu zobrazíte kliknutím zde...

Plakát na koncert – obrázek
Program koncertu
Fotogalerie
Čtvrtek 11. 12. 2014
K 243
K243 Spirituálový flashmob v Obchodním centru Novodvorská Plaza
Opravdu se nám nestává často, abychom měli v jednom dnu dvě různé zpívací akce. Dnešek byl jednou z těch výjimek. Odpoledne jsme měli předvánoční koncert v domově odpočinku TGM v Berouně. Zpátky nás však autobus nedovezl ke škole, jak by se dalo předpokládat, ale před OC Novodvorská Plaza, kde jsme měli naplánovanou další mimořádnou akci.
Rozhodli jsme se spáchat náš historicky první flashmob. Po delším váhání nakonec padlo rozhodnutí právě na OC Novodvorská Plaza, kde byl rozměrově i akusticky asi nejlepší prostor a nejmenší ruch. Z našeho pohledu se jednalo spíše o první pokus – chtěli jsme si (veřejně) ověřit, jestli vůbec něco takového jsme schopni uskutečnit a jak na to. Díky podpoře ze strany vedení OC Novodvorská Plaza jsme dostali k dispozici prostor, který pro nás neměl chybu.
S odstupem času asi můžeme tvrdit, že první pokus se povedl. Pravda, díky chorobám se zúčastnila jenom polovina sboru, takže efekt postupného narůstání počtu zpěváků nebyl až takový, ale pozornost jsme vzbudili dostatečnou, což bylo hlavním záměrem.
Na příští akci vychytáme nesrovnalosti a bude to super...
Čtvrtek 11. 12. 2014
K 242
K242 Vánoční koncert v Domově TGM v Berouně
Na další koncert jsme se po delší době vydali mimo Prahu. Pozvali nás na (před)vánoční koncert do Domova odpočinku pro seniory TGM v Berouně. Jako obvykle nás do Berouna i zpět dovezl autobus dopravní agentury Pragotour s. r. o., se kterou podnikáme všechny naše mimopražské cesty. Zpívali jsme výběr ze „sborové“ části chystaného hlavního vánočního koncertu v Emauzích.
Pro dnešek to ovšem nebyla naše jediná akce – viz výše.

Fotogalerie
Středa 3. 12. 2014
K 241
Akademie PJZŠ Vystoupení na akademii PJZŠ Horáčkova
Krátké vystoupení sborové i sólové. Rolnička doprovázela jedno z čísel školní akademie PJZŠ Horáčkova, ve kterém žáci sedmých tříd „stavěli Afriku“. Aby byl efekt dokonalý, vybrali jsme z našeho repertoáru dva z afrických spirituálů “ Singa Yesu Singa a Nkembo na tata.
Sólistka Bára si pak ještě před závěrem celé akademie zazpívala vánoční verzi písně Greensleeves – What Child Is This a sklidila bouřlivé ovace celého sálu.
Sobota 15. 11. 2014
Výlet 124
Výlet 124 Tak trochu jeskynní geo+fotovýlet do údolí Dalejského potoka
Další výlet do míst, kde jsme ještě nebyli. I když jsme tentokrát neopustili naši matičku Prahu, rozhodně se nejednalo o nějakou městskou procházku. Dokonce i obě cesty jsme absolvovali vlakem. meteorologové na dnešek slibovali pestrou paletu různého počasí, takže jsme trochu nevěděli, co nás čeká, ale určitě jsme se chtěli držet plánu, což se nám nakonec z větší části podařilo.
Kromě návštěvy mnoha fotograficky zajímavých míst jsme také chtěli ulovit asi šest keší, které byly převážně po cestě. Ano, převážně, tedy až na tu jednu multikeš, která nás z poklidné procházky překrásným údolím vytáhla nejprve tunelem pod železniční tratí až do jednoho ze zdejších lomů. Odtud už se dala zaměřit finálka, která... hmmm... nu... ownere, my tě všichni máme strašně rádi. Zkrátka, člověk může stát vzdušnou čarou od keše 5 metrů, ale má to k ní 40 metrů nahoru.
Jinak vše probíhalo v poklidu, jenom fototechnika měla stále co na práci, protože těch zajímavých míst je v celé trase od Řeporyjí do Hlubočep opravdu nespočet a i kdybychom se sem vydali ještě desetkrát, stále by bylo co objevovat. Některé krabičky nás navíc zavedly do míst, která bychom sami určitě neobjevili nebo kam bychom se „dobrovolně“ vůbec nevydali.

Podrobnosti k výletu zobrazíte kliknutím zde...

Fotogalerie
Pozvánka ke stažení ve formátu PDF
Pátek 14. 11. 2014 Klávesy Mimořádná zkouška
Podzimní část našeho sborového roku je ve srovnání s obdobím po Vánocích děsivě krátká. Vzhledem k tomu, co všechno musí sbor během tří měsíců zvládnout, aby předvánoční i vánoční koncerty vypadaly hezky, pravidelně míváme nějakou tu zkoušku navíc, abychom se sešli všichni a společně si ujasnili, co všechno je ještě potřeba udělat.
Středa 5. 11. – sobota 8. 11. 2014
Teplice 26
Teplice podzim 2014 Podzimní výjezd do Teplic nad Metují
Lidmi zapomenutá místa, lezení a varhanní koncert

Už se stalo tradicí, že v únoru se zde můžete dočíst o tom, jaký byl náš podzimní výjezd do Teplic nad Metují a čemu jsme se tam věnovali. Ani letos tuto tradici neporušíme. Tím ovšem podobnost s předcházejícími „Teplicemi“ končí.
Letos totiž bylo mnohé úplně jinak, než v minulých letech. Ubytovna, do které jsme jezdili a kde jsme si i vařili, byla letos již v zimním spánku, a tak jsme museli zvolit dražší, ale současně i podstatně komfortnější ubytování ve vedlejším penziónu Kamínek. Což však znamenalo, že jsme si nemohli připravovat snídani a vařit večeři dle potřeby a okamžité chuti. Pro tentokrát se tedy účastníci museli rozloučit s hustolívkou i kečupově-sýrovými vrtulemi a dalšími tradičními teplickými pochoutkami. Kamínkovská kuchyně nám to ale plně vynahradila – obložený stůl na snídani i třeba borůvkové blbouny k večeři neměly chybu.
Další povídání o tom, jaké byly podzimní Teplice, najdete v sekci Tábory, výlety, TepliceŠipkaArchiv projektu „Rok v Teplicích nad Metují“
Sobota 4. 10. 2014
Výlet 123
Výlet 123 První letošní výlet za několika krabičkami nad Vltavou
První letošní výlet byl vlastně opakováním předešlého, který se i přes deštivé počasí sice konal, ale zdaleka to nebylo ono. Nedá se říci, že by tentokrát bylo počasí fotograficky ideální, ale bylo o poznání sušší, i když počáteční mlha nad Vltavou byla téměř neprostupná.
Ovšem mlha měla i svoje zajímavé kouzlo, protože díky ní se na všech pavučinách vytvořily úžasné vodní perličky. Fotograf by si sednul, kleknul, lehnul či se jinak zakroutil, aby se s objektivem dostal co nejblíže a nejlépe, a dál by ho nikdo nedostal... Ovšem vidina dalších kešek a skalních vyhlídek nad Vltavou dokázala všechny dostatečně rychle zvednout od pavučin.
Za celý výlet se nám na trase z Vraného nad Vltavou na Zbraslav podařilo ulovit celkem 5 keší + jednu earthku. Na závěr jsme se ještě stihli podívat za zvířátky do minizoo na Zbraslavi.

Podrobnosti k výletu zobrazíte kliknutím zde...
Fotogalerie
Pozvánka ke stažení ve formátu PDF
Středa 10. 9. 2014 Klávesy Úvodní sborová schůzka
Středa 3. 9. 2014
čtvrtek 4. 9. 2014
pondělí 8. 9. 2014
úterý 9. 9. 2014
Klávesy Pravidelné přijímací zkoušky do sboru
Letošní „přijímačky“ byly opět úspěšné a Rolnička se rozrostla o sedm nových šikovných členů, tedy spíš členek. A s odchodem některých starších Rolniček zároveň se nám zase výrazně snížil věkový průměr sboru...

26. rok – 2013/2014

28. 6. – 15. 7. 2014
TÁBOR 2014
Tábor 2014Tábor Rolnička na Dřevíči 2014
Více o táboru i odkazy na všechny fotogalerie najdete v sekci Tábory, výletyŠipkaTáborový archiv
Pondělí 16. 6. 2014
K 240
K 240 Závěrečný koncert v refektáři kláštera Emauzy
Letošní závěrečný koncert se vymykal všem závěrečným i jiným koncertům, které jsme za těch 26 let existance sboru absolvovali. Poprvé jsme se totiž rozhodli, že uděláme „monotematický“ koncert a nacvičíme program složený ze spirituálů, gospelů, afrických i amerických a něco málo ze starší muziky 30.–60. let dvacátého století. Tu si vybrali především sólisté.
Další neznámou pro nás bylo, jak bude posluchačstvo reagovat na program, který bude celý zpívaný převážně anglicky nebo „africky“ a pouze jedna písnička na závěr se ozve s českým textem. A ještě navíc závěrečná společná píseň bude také v angličtině.
S odstupem času je nutno říci, že sbor zpíval úžasně. Ale neméně úžasní byli i posluchači, protože se většinou nechali strhnout obvykle živějšími spirituály a podpořili nás jak rytmicky při zpěvu, tak mohutným potleskem po písničkách. Neméně úspěšní byli i sólisté, jejichž výkon i výběr repertoáru byly jedinečné – jako už několikrát, opět jsem musel přemýšlet nad tím, proč si děti na začátku 21. století vybírají 50 až 90 let staré písničky...
Závěr koncertu patřil nejenom Rolničkám, ale i mnohým z posluchačů, kteří se tentokrát nebáli přijít k nám na pódium a závěrečný anglický spirituál Shine Your Light si zazpívali s námi. Ostatně fotogalerie je toho důkazem.
Celý koncert nakonec trval přesně hodinu a půl, což je čas, za který by se nemuselo stydět mnohé profesionální dospělé těleso, skupina či orchestr, a veškeré naše počáteční obavy se rozplynuly.

Plakát na koncert – obrázek
Program koncertu
Fotogalerie
Sobota 14. 6. 2014
K 239
Zámek Kozel Vystoupení na mezinárodním hudebním festivalu duchovní hudby Musica Sacra na zámku Kozel
V polovině června jsme byli pozváni, abychom se zúčastnili mezinárodního hudebního festivalu duchovní hudby na zámku Kozel u Šťáhlav „Musica Sacra“. Protože v našem repertoáru v současné době nemáme téměř žádnou duchovní hudbu, která by splňovala podmínky soutěžní účasti na festivalu, byli jsme pozváni do závěrečného galaprogramu po vyhlášení výsledků soutěže. Jak nás organizátoři ujistili, naše spirituály se do programu hodí a není s tím nejmenší problém.
I vydali jsme se „vlastním“ autobusem od společnosti Pragotour www.pragotour.cz směr Kozel. Po delší době a pro většinu Rolniček to byl první zpívací výjezd mimo Prahu, ale všechno proběhlo bez problémů.
Na zámku je překrásný sál (jízdárna) s velmi příjemnou akustikou a už při úvodní organizační a zvukové zkoušce bylo jasné, že tady se bude zpívat opravdu dobře. První vstup jsme měli po vyhlášení výsledků soutěže (společně se smíšeným sborem z Rokycan). Duchovní hudba v našem podání v podobě spirituálů a jedné hebrejské písně zapůsobila zpočátku jako překvapení, ale hned vzápětí se k nám na některé písně přidávala část posluchačů alespoň tleskáním a rytmikou, zvláště singapurský smíšený sbor byl velmi aktivní. I když jsme z pohledu porotců asi zcela nenaplnili očekávání, jak by měla vypadat soutěžní duchovní hudba, měl náš vstup úspěch.
Na úplný závěr festivalu na nás byla ještě organizace závěrečné společné písně. V duchu našeho předcházejícího vystoupení jsme vybrali spirituál, který máme velmi rádi a který se pro společné závěrečné zpívání bez možnosti delší zkoušky hodil: shine Your Light. Zpočátku to sice vypadalo, že budeme závěrečnou společnou píseň asi zpívat sami, po několka okamžicích se všichni přítomní začali přemisťovat ke klavíru – děkujeme Sedmikráskám z Klatov, které se chopily iniciativy jako první a strhly všechny ostatní. Po krátkém seznámení zpěváků s partiturou jsme jeli naostro. A byl to úžasný zážitek, za nás asi hlavně pro Jitku s Luckou, které si zazpívaly svoje sóla. Mít v zádech jako doprovod dvousetčlenný sbor se hned tak nepoštěstí. Ale všechno proběhlo přesně tak, jak bylo naplánováno. Odkaz na videozáznam závěrečné písně najdete pod článkem.
Pravda, od zámku jsme odjížděli s téměř devadesátiminutovým zpožděním proti původnímu plánu, ale i tahle změna v programu se obešla bez komplikací.
Ve fotogalerii tentokrát najdete převážně fotky, které pořídila Anička, protože sbormistr během koncertu (naštěstí) už nemůže fotit. A stejně tak je to i s videozáznamem závěrečné písně. Anči, děkujeme :-)))

Oficiální stránky organizátora festivalu – MTA - MUSIC TRAVEL AGENCY Prahanové okno
Facebooková prezentace MTA Praha – tady najdete kompletní fotogalerii festivalunové okno
Diplom z festivalu
Fotogalerie
Videozáznam závěrečné společné písně na Youtubenové okno
Pátek 13. 6. 2014 Klávesy Mimořádná zkouška
Konec školního roku obvykle bývá ve znamení škol v přírodě a různých zájezdů a výletů. Pro nás to bohužel znamená, že se na zkouškách scházíme v menším počtu, než by bylo zapotřebí. A pokud ještě máme před sebou účast na mezinárodním hudebním festivalu a hned vzápětí závěrečný koncert, je mimořádná zkouška nutností.
Středa 21. 5. 2014 Focení venku Mimořádná foto a videozkouška
Dnešní zkouška byla poněkud neobvyklá – celá se odehrávala venku a klávesy jsme vyměnili za fotoaparát a stativ. Zjistili jsme totiž, že v našem archivu vůbec nemáme fotografii, na které by byla celá Rolnička tak, abychom ji mohli použít například do letáčku. A tak jsme se nejprve pohybovali po školní zahradě a hledali nejvhodnější místo na focení (což se ukázalo být obtížnější, než jsme si mysleli). Na závěr jsme ještě stihli natočit pár písniček na video. To byl ovšem jenom pokus, protože sekačka na trávu byla velmi dobře slyšitelná i zpoza rohu... :-)

Fotogalerie
Sobota 3. 5. 2014
Výlet č. 122
Výlet 122
Tradiční geo+fotovýlet z Vraného nad Vltavou na Zbraslav – vhodný pro všechny

Podrobnosti k výletu zobrazíte kliknutím zde...

Pozvánka ke stažení ve formátu PDF
Pondělí 14. 4. 2014 Klávesy Mimořádná zkouška
Protože první koncert se kvapem blíží a v následujícím období nám jednak odpadnou nějaké zkoušky, jednak se část sboru postupně vydá na školy v přírodě, sešli jsme se sice v tradičním čase, ale tentokrát o něco déle, abychom doladili celý program a upřesnili, co vlastně bude kdo zpívat. Konečná podoba se sice na zkouškách už rýsuje, ale většina programu se zkouší a cvičí v takové „univerzální“ podobě, kdy všichni zpívají všechno. To pro případ, že by se sbor nebo sólisti z nějakého důvodu nemohli sejít v obvyklém nebo potřebném obsazení. Ten začátek června se blíží strašně rychle...
Sobota 5. 4. 2014
Výlet 121
Výlet 121 Přesně po půl roce jsme se vrátili do lesů nad Berounem, abychom dokončili, co jsme započali v říjnu.
První výlet za drsnokeší Leze leze po Fe v říjnu se nám sice vydařil, ale až ke krabičce jsme se nedostali kvůli nedostatku času. Pro tentokrát už nám tedy zbyla jenom jedna „odpalovací rampa“.
Výlet od účastníků opět předpokládal trochu příprav před odjezdem. Ti, co už s námi byli v říjnu, věděli, do čeho jdou, pro ostatní to bylo překvapení.
Stejně jako u říjnového výletu radíme těm, kteří by si chtěli tuhle keš sami ulovit, aby dále nečetli a zobrazili si pouze podrobnosti k výletu na zeleném odkazu níže. Rozhodně nedoporučujeme odlov jednotlivcům samotářům – ne snad proto, že by to nešlo. Pro toho, kdo má alespoň základy lezení s jištěním, to nebude problém. Ale ve vícero lidech si celou trasu i výstupy užijete podstatně lépe...
Stejný vlak nás dovezl do Berouna, kde se k nám opět připojila ještě další část výpravy. Souřadnice poslední „odpalovací rampy“ už byly spočítány doma, uloženy do GPS a nám nezbylo než ji najít. Samotné hledání proběhlo hladce, místo je zaměřené opravdu přesně, ale ta cesta k němu – převýšení 160 metrů s dvacetikilovým rancem na zádech, to byla lahůdka, která ovšem stála za to.

Podrobnosti k výletu zobrazíte kliknutím zde...

Fotogalerie
Pozvánka ke stažení ve formátu PDF
Abychom dodrželi pravidla geocachingu, trasu výletu ve formátu GPX tentokrát nezveřejňujeme.
Středa 12. 3. 2014 – sobota 15. 3. 2014
Teplice 25
Teplice zima 2014 Zimní výjezd do Teplic nad Metují
V zimě jezdíme do Teplic hlavně za sněhem. Samotné skály i jejich okolí mají úplně jinou podobu, než v létě, kdy jsou na některých místech převážně skryté v zelení. V dobách již dávno minulých by v zimě asi bylo úplně jedno, jestli se fotí na barevný, nebo černobílý film. Jiné barvy totiž obvykle nejsou vidět. Také zimní výbava bývá většinou velmi odlišná a objemnější, než podzimní. Už jenom proto, že je nutno počítat s tím, že sníh rozhodně není suchý a je potřeba mít zásobní sadu věcí na sebe.
Ovšem letošní „zimní“ Teplice se vymykaly všemu, co jsme tu za těch dvanáct roků zažili. Už při kontrolním výletu na konci února nebylo ve skalách po sněhu ani památky a nebýt holých stromů, vypadalo by to jako v létě. Zkrátka zima se ve skalách letos nekonala vůbec, nebo jenom velmi krátce, ale rozhodně ne v březnu..
My jsme této situace patřičně využili, abychom se podívali na místa, kam by to v „opravdové“ zimě asi nešlo. Podobně jako předloni na podzim jsme termín museli neplánovaně posunout o týden později, což se ukázalo jako velká výhra s ohledem na počasí.
Další povídání o tom, jaké byly zimní Teplice, najdete v sekci Tábory, výlety, TepliceŠipkaArchiv projektu „Rok v Teplicích nad Metují“
Čtvrtek 30. 1. 2014
K 238
Koncert za vysvědčení pro PJZŠ Horáčkova Koncert „Za vysvědčení“ pro žáky I. stupně PJZŠ Horáčkova
Vysvědčení je vždycky trochu mimořádný den, i když se jedná třeba jenom o pololetní. Při této příležitosti jsme pro žáky prvního stupně První jazykové základní školy v Praze 4, kde zkoušíme, uspořádali malý koncert jako odměnu za půlroční práci.
Pro sbor to byla opět nová zkušenost, protože zpívat pro dětské posluchače – svoje vrstevníky – a ještě navíc spolužáky je opravdu hodně těžké. I když jsme už někdy dávno koncerty pro školy také pořádali, nikdo ze současných členů neměl s takovou akcí žádné zkušenosti. Do hřímající jídelny jsme proto nastupovali s vědomím, že vlastně vůbec nevíme, co nás čeká, ale také s přesvědčením, že to všechno zvládnem.
Povedlo se. Pro děti to nebyl koncert, kde by jenom poslouchaly, ale společně jsme se naučili tři písničky, vyzkoušeli si, jaké to je, když jedna polovina zpívá jednu písničku (Já do lesa nepojedu) a druhá polovina něco jiného (Jede, jede poštovský panáček). Dokonce se všichni zapojili i do naší krátké ukázky afrických spirituálů a podpořili nás rytmickým tleskáním.
Po skončení koncertu jsme, myslím, obě strany odcházely s dojmem, že příští rok by stálo za to celou akci zopakovat.
Pondělí 30. 12. 2013
Výlet 120
Výlet 120 Tradiční předsilvestrovský výlet do skal – Teplice nad Metují
Letos nám ta tradice tak trochu pokulhávala – pravda, zůstalo datum 30. 12. i závěrečná večeře v pizzerii v Hronově. Ale zamknout skály jsme jeli úplně jinam a také počasí i povrch se letos nedržely tradice. Celý den totiž svítilo sluníčko a obloha byla bez jediného mráčku a po sněhu nebylo (skoro) ani památky, až na pár míst, která byla dobře schovaná mezi skalami.
Vzhledem k menšímu počtu účastníků došlo během cesty ke změně programu a místo do Teplického skalního města jsme se vydali na málo prozkoumaný vrch Hejda mezi Teplicemi nad Metují a Ostaší. Drobný průzkum už jsme podnikli během letošního tábora (viz Tábory, výlety, TepliceŠipkaTáborový archiv), ale to byla spíš jenom taková návštěva.
Tentokrát jsme se tedy vydali zcela liduprázdnými skalami až na hrany skalních věží na úžasné vyhlídky do širokého a dalekého okolí a kromě Teplic nad Metují jsme při dnešním počasí měli „na dosah“ i Sněžku. Od vyhlídek jsme se vydali po vrcholech skalních věží hlouběji do „vnitrozemí“ a objevovali neskutečně krásné skalní útvary a seskupení, kterých bychom si v létě, kdy je na stromech listí, vůbec nevšimli. Asi po hodině prolézání horního patra skalních věží se nám podařilo najít průchod do spodního patra a přesunuli jsme se doslova hlouběji do skal. Ve spodním patře bylo o poznání chladněji a tím pádem i zbytky sněhu. Ale i ve dvacetimetrové hloubce byly pískovce úchvatné a množství průchodů, průlezů, jeskyní a visících balvanů nebralo konce.
Celkem jsme na Hejdě strávili více než tři hodiny a shodli jsme se, že by to chtělo ne tři dny, ale nejméně tři týdny.

Podrobnosti k výletu zobrazíte kliknutím zde...

Fotogalerie
Pozvánka ke stažení ve formátu PDF
Skutečná trasa výletu ve formátu GPX pro navigace nebo zobrazení v aplikaci Google Earth – kličkování na vrcholu Hejdy musíte brát s rezervou, GPSka obvykle někde odpočívala a čekala na nás a navíc mezi skalami není signál, rozhodně nedoporučujeme se na tato místa vydávat pouze podle naší trasy v GPSce. Není to bezpečné!!!
Středa 18. 12. 2013
K 237
Vánoční koncert v Emauzích Hlavní vánoční koncert v refektáři kláštera Emauzy
Vyšehradská 49, Praha 2

V pořadí 26. vánoční koncert sboru se konal v refektáři v Emauzích. Nepočítáme-li včerejší krátké vystoupení v kostele na Lhotce, byl to pro nové členy první velký koncert.
I když v důsledku neplánovaně zavřeného větracího okna začal vzduch v refektáři ve druhé polovině koncertu značně houstnout a kyslík se odstěhoval kamsi za Hliníkem do Humpolce, celý koncert všichni ustáli a odzpívali ve zdraví. Podle ohlasů zvenčí se koncert povedl, mimořádné ocenění si zaslouží zvláště naši letošní noví „trpaslíci“, pro které byl osmdesátiminutový program (byť s přestávkou) opravdu dlouhý. I když si nás obecenstvo ještě vyžádalo zpět, přídavku se tentokrát s ohledem na pokročilou dobu nedočkalo... Ale nejpozději v červnu to všem určitě vynahradíme.
Děkujeme

Plakátek na koncert – PDF
Plakátek na koncert – obrázek
Program koncertu
Fotogalerie
Úterý 17. 12. 2013
K 236
Koncert v kostele na Lhotce Koncert pro městskou část Praha 4
kostel Panny Marie Královny míru na Lhotce, Praha 4

Zpívali jsme na odpolední akci, kterou pro seniory z Prahy 4 organizovala MČ Praha 4.

Fotogalerie
Sobota 9. 11. 2013
Výlet 119
Výlet 119 Geo+fotovýlet z Jílového do Jílového
Opět jeden z tradičních výletů bez zvláštních nároků na výbavu a bez nutnosti brzkého ranního vstávání :-)))

Podrobnosti k výletu zobrazíte kliknutím zde...

Fotogalerie
Pozvánka ke stažení ve formátu PDF
Skutečná trasa výletu ve formátu GPX pro navigace nebo zobrazení v aplikaci Google Earth
Pátek 8. 11. 2013 Mimořádná zkouška Mimořádná zkouška
Mimořádná sborová zkouška – náhrada za odpadlé zkoušky. Upřesňovali jsme podobu vánočního programu (sóla, sbor, texty, úpravy atd.) Jenom je velká škoda, že se zkoušky nemohli zúčastnit opravdu všichni – měli bychom to podstatně jednodušší. Tak snad příště...
Středa 16. 10 2013 – sobota 19. 10. 2013
Teplice 24
Teplice podzim 2013 Podzimní výjezd do Teplic nad Metují
Třetí podzimní fotoškola v Teplicích nad Metují

Po loňských neplánovaných přesunech termínů podzimních Teplic jsme měli letos volbu celkem jednoduchou – s ohledem na zaplněný kalendář a souběh s podzimními prázdninami jsme museli zvolit stejný termín. Doufali jsme, že se nám opět počasí vydaří, a že, vzhledem ke složení účastníků, budeme moci pokračovat v tom, co jsme započali již před dvěma roky.
Třetí díl naší fotoškoly pro zájemce nebyl tak hezky slunečný, ale zase jsme si mohli vyzkoušet, jak se naše fototechnika chová v méně obvyklých podmínkách. Letos jsme se věnovali opět krajinám a makru, ale přidali jsme něco více nočního focení a také trochu teorie o tom, jak zacházet s hloubkou ostrosti, vyvážením bílé barvy a některými užitečnými kreativními režimy.
Více o tomto výjezdu i všech ostatních předcházejících „Teplicích“ najdete v sekci Tábory, výlety, Teplicesipka dopravaArchiv projektu „Rok v Teplicích nad Metují“
Sobota 5. 10. 2013
Výlet 118
Výlet 118 První letošní výlet za jednou drsnokeší k Berounu
První letošní výlet byl poněkud neobvyklý. Od účastníků předpokládal trochu příprav před odjezdem, tedy alespoň pročtení toho, co nás čeká na stránkách www.geocaching com. Aby aspoň troch věděli, do čeho jdou.
Těm, kteří by si chtěli tuhle keš sami, radíme dále nečíst a zobrazit si pouze podrobnosti k výletu na zeleném odkazu níže. Rozhodně nedoporučujeme odlov jednotlivcům samotářům – ne snad proto, že by to nešlo. Pro toho, kdo má alespoň základy lezení s jištěním, to nebude problém. Ale ve vícero lidech si celou trasu i výstupy užijete podstatně lépe...
Vláček nás dovezl do Berouna, kde se k nám připojila ještě další část výpravy. Pak už nám nezbývalo, než zapnout GPSku a vydat se na první souřadnice. Tajnou odpalovací rampu pro meziplanetární lodě našich zelených přátel (ne, opravdu tam NEBYL ten zelený trpajzlík z jednoho internetového obchodu) se nám podařilo najít bez problémů. Dostat se nahoru sice nebylo otázkou chvilky, pro některé z našich trpaslíků byly šprušle přece jenom trochu daleko od sebe, ale s horním jištěním to pro ně nakonec nebylo tak obtížné. Odpalovací rampa se ani ve výšce sice nekymácela, ale pro trpaslíky to byl zajímavý pocit, být nad úrovní korun okolních stromů a mít kolem sebe volný prostor. Sestup dolů už byl podstatně jednodušší – slaňovat se dá docela rychle, jenom se přitom musí dávat pozor na zuby – konstrukce je dost pevná a neuhne...
Druhou odpalovací rampu jsme chvíli hledali – mimozemšťani si ji dobře schovali mezi stromy. Ale neodolala, našli jsme ji a pokořili stejným způsobem, jako tu první. Pravda, byla o trochu vyšší. To ovšem také způsobilo, že jsme se nahoře (díky krásnému počasí a výhledu) kochali o něco déle, než by bylo vhodné s ohledem na celou trasu výletu. Tahle odpalovací rampa je totiž umístěná na skále nad řekou, a tak byl pocit naprosté volnosti ještě podstatně silnější. Tak se tedy mohlo stát, že závěrečnou třetí odpalovací rampu jsme si sice z dostupných souřadnic spočítali, ale už nenavštívili. Což nám ovšem vůbec nevadilo, protože máme o jeden velký důvod více se sem ještě aspoň jednou vydat.

Podrobnosti k výletu zobrazíte kliknutím zde...

Fotogalerie
Pozvánka ke stažení ve formátu PDF
Středa 11. 9. 2013 Klávesy Úvodní sborová schůzka
Středa 4. 9. 2013
čtvrtek 5. 9. 2013
pondělí 9. 9. 2013
úterý 10. 9. 2013
Klávesy Pravidelné přijímací zkoušky do sboru
Letošní „přijímačky“ byly opět úspěšné a Rolnička se rozrostla o osm nových šikovných členů, tedy spíš členek. A zároveň se nám zase výrazně snížil věkový průměr sboru...