Rolnička - obrázek Dětský pěvecký sbor Rolnička Praha 12
Kašpar číslo 30 – únor 2013

brejle

Milé Rolničky, milí rodiče a přátelé Rolničky a dětského sborového zpívání vůbec.
Po trochu delší odmlce opět přichází náš sborový informační občasník. Ne, že by nebylo, čím ho naplnit, ale protože velká část informací k Vám plyne poněkud pružněji prostřednictvím internetu, nebylo s dalším vydáním nutné spěchat. Teď tedy nastal čas, kdy je lépe některé informace předat v tištěné podobě a Kašpar přichází převážně v teplickém a táborovém vydání. Stále však platí i to, že ty nejnovější a aktuální zprávy najdete na našich internetových stránkách.
Vše dobré do roku 2013 všem přeje Dan Martin Gerych

KONTAKTNÍ ÚDAJE

Dětský pěvecký sbor Rolnička – Praha 12 (to je úplný název sboru)
Dobevská 876, Praha 12 – Kamýk, 143 00
Telefon: 608 237 147
E-mailové adresy: rolnickapraha12(zavináč)seznam(tečka)cz (hlavní) nebo info(zavináč)rolnickapraha12(tečka)cz (e-mail napojený na www stránky)
Je možné používat obě e-mailové adresy, naopak, prosím, pro sborové a soukromé záležitosti nepoužívejte školní adresu gerych(zavináč)horackova(tečka)cz.
Internetové stránky: http://www.rolnickapraha12.cz
Číslo účtu: 65260399/0800
Variabilní symbol pro platbu za sbor je sborové číslo člena – zapsáno je v prezenčním sešitku na deskách, případně je na internetu v sekci Pro členy

POZOR:
Telefonní číslo 775 699 806, ze kterého vám chodila a opět bude chodit většina informačních SMS, je určeno pouze pro zasílání hromadných zpráv. Nedá se použít pro telefonování a není možné na něj odpovídat. Je to jenom volně položená SIM-karta na stole, i když, jak jsem zjistil, se občas tváří, že zvoní nebo přijímá sms. Opravdu ne. Pro všechny odpovědi na SMS, potvrzení atd. používejte stále pouze číslo 608 237 147.

KAŠPAR DOŠEL AŽ DOMŮ kuk

Jméno „Rolničky“ ________________________ podpis rodičů _____________________

WWW.ROLNICKAPRAHA12.CZ ???

Internet hýbe světem a v dnešní době už asi skoro všude platí, že kdo není na internetu, jako by snad ani neexistoval. Jestli je to dobře nebo ne, si asi bude muset každý rozhodnout sám. Pravdou je, že v některých případech (a Rolničku nevyjímaje) je to asi nejrychlejší informační kanál a nejjednodušší možnost, jak zveřejnit a prezentovat, co se právě děje. Doufám, že i pro vás jsou a zůstanou stránky www.rolnickapraha12.cz zdrojem sborových informací, včetně sekce Pro členy, kde jsou mimo jiné i ke stažení všechny noty, které by snad někomu mohly chybět – pro tento účel nepoužívejte veřejnou sekci Repertoár, kde jsou některé písničky upravené do trochu jiné podoby, než je potřebujeme na zkouškách.
A sborového repertoáru se týká ještě jedna zajímavost. Následující graf ukazuje, kolik písniček si z našich stránek návštěvníci stáhli celkem od dubna 2010, kdy se začala sledovat statistika – je to docela zajímavé číslo kuk Celkem si písničky stáhli lidé z 50 zemí po celém světě.

Graf

TEPLICE NAD METUJÍ – PODZIM 2012 – PODZIMNÍ FOTOŠKOLA 2

Barevné skályFotografovéLetošní podzimní výjezd do Teplic nad Metují se zcela neplánovaně konal o dva týdny dříve, než je obvyklé. Důvodem byla jednak obsazená ubytovna, jednak souběh s podzimními prázdninami. Jak jsme se však přesvědčili, někdy je lepší nechat událostem volný průběh. Termín v polovině října byl co do pracovních podmínek (což pro nás bylo hlavně počasí) ten nejlepší, jaký jsme si vůbec mohli přát. Od prvního do posledního dne nám svítilo sluníčko a obloha byla bez jediného mraku – co lepšího by mohlo fotografy potkat...
Podzimní téma se letos opět obešlo bez horolezecké výbavy. Pokračovali jsme v loňské fotoškole, kdy se ukázalo, že kreativita účastníků i jejich zájem o fotografování překračuje všechny myslitelné hranice. Letošní zájem o podzimní fotoškolu byl tedy ještě větší a všichni dohromady vytvořili skupinu, se kterou byla radost pracovat.
Po nezbytném, nikoli však nezajímavém, teoretickém úvodu o tom, jaký rozdíl je mezi fotografováním krajiny, tekoucí vody a makrofotografií, což byla naše tři hlavní témata, a co vlastně ten který fotoaparát umí, jsme se vydali do terénu. I když to tak účastníkům možná ani nepřišlo, opravdu to byly čtyři dny naplněné velmi koncentrovaným koktejlem teorie i praxe, všetečnými otázkami i odpověďmi, fotografováním, hodnocením, hledáním nejvhodnějšího místa i světla i dostatečně krkolomné pozice pro záběr. A to vše v neuvěřitelně krásném prostředí teplických a adršpašských pískovců mezi podzimem vybarvenými a sluncem prozářenými buky, břízami a ostatními stromy.
S fototechnikou jsme prošli louky v okolí Teplic nad Metují, Teplické skalní město, skalní vyhlídku na Střmenu, Křížový vrch u Adršpachu i Kopeček se zříceninou velké barokní kaple – prostředí opravdu různorodé, ideální pro naše potřeby. Takový malý fotografický ráj kuk
S potěšením musím konstatovat, že ze strany účastníků to rozhodně nebylo pouhé „cvakání“ všeho možného, ale promyšlené a připravené fotografování a snaha dostat ze svého fotoaparátu maximum. Už teď, myslím, můžu celkem s jistotou říci, že to určitě nebyla poslední fotoškola, na kterou jsme se vydali.

TEPLICE NAD METUJÍ – 27. 2. – 2. 3. 2013 – TEPLICKÉ SKÁLY ŽIJÍ I V ZIMĚ

VodopádOkruhDruhý výjezd v tomto školním roce bude opět vícedenní a uskuteční se v následujícím termínu: odjezd 27. 2. 2013 ráno, návrat 2. 3. 2013 odpoledne. Opět budeme mít možnost seznámit se s prostředím skalního města v době, kdy by si mnoho „letních“ návštěvníků neumělo návštěvu ani představit. Čeká na nás samozřejmě zasněžený okruh skalním městem se zavátými soutěskami, jeskyněmi a „Sibiří“, ledopády ve Vlčí rokli, možná Kočičí hrad a určitě i nějaké to zimní překvapení. Přestože v zimním období se horolezecký sport v Teplicích provozovat nesmí a my se budeme pohybovat pouze po značené turistické cestě, bezpochyby se nám budou hodit zkušenosti z minulých výjezdů při překonávání zimních překážek v podobě závějí a zavátých schodů. Zúčastnit se mohou i zájemci, kteří s námi na podzim ani na předcházejících výjezdech nebyli. Souvisejícím tématem je opět bezpečnost pohybu v zimním terénu. Zlatým hřebem programu je pak závěrečný oběd v hronovské pizzerii.
S projektem se můžete podrobněji seznámit také na „teplické“ nástěnce v prvním patře mezi třídami 6. A a 6. C nebo v sekci Tábory, výlety, TepliceŠipkaArchiv projektu „Rok v Teplicích nad Metují“
Zájemci se mohou přihlásit do pátku 22. 2. 2013 (hned po jarních prázdninách), výjimečně ještě v pondělí 25. 2. 2013. Přihlášku si můžete vzít ve škole na „teplické“ nástěnce v prvním patře mezi třídami 6. A a 6. C, na sborových zkouškách Rolničky nebo stáhnout z internetu zde. Přihlášky odevzdejte na sborových zkouškách nebo do kabinetu v prvním patře nebo zašlete e-mailem na rolnickapraha12(zavináč)seznam(tečka)cz, evidují se podle pořadí odevzdání. Maximální možný počet účastníků je 10, projekt je určen dětem ze všech ročníků základní školy.
Přihlášku na Teplice najdete na konci Kašpara, aby vám zůstaly zachované všechny texty.

NEZAPOMEŇTE

kukNa každou zkoušku si noste kroužkové desky ve formátu A4 s fóliemi, ve kterých máte noty, texty a další materiály seřazené podle čísel tak, abyste bez problémů rychle našli, co potřebujete, a zároveň se vám papíry nerozpadly a nemusely se z desek vůbec vyndavat.

kukNezbytnou pomůckou jsou psací potřeby – každý svoje – obyčejná tužka, propiska a barevná (nejlépe červená) propiska, mikrofix atd., aby se s ní dalo čitelně psát a opravovat v notách. Na zkoušky naopak nenoste nic, co by vás rozptylovalo a odvádělo pozornost od práce (učení, hračky atd.)

kukNa zkoušky je nutno chodit včas – to znamená alespoň 5 minut před začátkem. Zkouška začíná v 16.15 hodin. Je špatné, když se sejdeme teprve deset minut po začátku zkoušky – rozezpívání opravdu není jenom způsob, jak využít dobu, než se všichni sejdou. Na zkouškách platí určený zasedací pořádek podle hlasů – každý ví, kde je jeho místo.

kukPříchod na zkoušky i odchod ze zkoušek je možný pouze hlavním/předním vchodem!!!!! Bohužel, všechny stížnosti se potom sypou na moji hlavu a těžko se mi vysvětluje, že to všichni vědí. Zadní vchod (kolem kanceláře školy) smějí využít pouze sólisté při odchodu po 18. hodině.

kukJe nutné přezouvat se IHNED při vstupu do školy v hale, stejně tak při odchodu. V době, kdy začíná sbor je většinou již uklizeno nebo se právě uklízí a pak není možné se po budově pohybovat v botách a už vůbec ne naboso na mokré podlaze!!!

kukPorušování předcházejících bodů bude mít za následek (váš) postih ze strany sboru i (můj) ze strany školy. Také by se nám mohlo stát, že přijdeme i o poslední zkušebnu, kterou máme.

kukKaždá nepřítomnost na zkouškách a povinných akcích musí být omluvena v prezenčním sešitku. V tomto ohledu sbor ze zákona funguje stejně jako škola.

kukTexty všech písniček se učte průběžně doma – nespoléhejte na to, že se je naučíte jenom na zkouškách – to opravdu nestačí. Nejpozději na začátku května by měl být celý program hotový, což znamená umět i všechny texty zpaměti, abyste nemuseli myslet na text a mohli se soustředit na provedení a výraz písničky. Vypadá to opravdu velmi nehezky, když při provedení před posluchači někteří „vydávají“ úplně jiná slova, než ostatní, nehledě na to, že takový „zpěvák“ je pak pro sbor nepoužitelný. Záznam některých koncertů je v tomto směru docela „zajímavý“.

kukObčas je potřeba, abyste potvrdili SMS zprávu, kterou ode mne dostanete. Není to příliš často, ale v takovém případě je opravdu nutné to ihned udělat. Může na tom záviset např. termín koncertu. Vždy na číslo 608237147.

kukA na konec ještě něco k účasti na sborových zkouškách. Nezapomeňte, že sbor může fungovat pouze jako celek. Pokud kdokoliv chybí nebo chodí pozdě (s výjimkou školních akcí nebo nemoci samozřejmě), komplikuje tím práci nejenom sobě, ale také hlavně všem ostatním. Nastávají pak situace, kdy se třeba pět zkoušek musíme věnovat stále jedné písničce, protože je sbor pokaždé v jiném obsazení. Proto vás všechny prosím, abyste akce jako např. kino, oslavy, nákupy a podobně přesunuli na dobu mimo sborové zkoušky.

25. LETNÍ TÁBOR „ROLNIČKA NA DŘEVÍČI“ NEJENOM PRO ROLNIČKY
SOBOTA 29. 6. – ÚTERÝ 16. 7. 2013
HRONOV – VELKÝ DŘEVÍČ

SvatoňoviceOpět nadešla doba, kdy se začínají plánovat prázdniny, dovolené a také tábory. Také k tradici Rolničky patří, že na začátku letních prázdnin jezdí na tábor – letos to bude již po 25. Ti z vás, kdo jste s námi na táboře již byli, zde mnoho nových informací nenajdete – po mnoha letech se podoba tábora ustálila, i když nás letos (ostatně jako každý rok, že ?) čekají tu větší, tu menší organizační změny k lepšímu.

Pro koho tábor je

I když tábor organizuje Dětský pěvecký sbor Rolnička Praha 12, není to pěvecké soustředění. Tábora se mohou zúčastnit i děti, které do sboru nechodí, sourozenci, kamarádi... zpěv není podmínkou.

Co se tam děje

Základ našich činností zůstává stejný, podobně jako loni přibudou další výlety na zajímavá místečka, kde jsme ještě nebyli. Ani letos neuděláme výjimku z tradičních akcí, jako jsou výlety do skal, hledání a letos doufejme i založení keší, (některé na nás čekají už od minulého tábora – třeba Náchodský korek), noční výlet skalním městem se loni díky počasí opět nepodařilo uskutečnit, letos to určitě vyjde, výlet do Náchoda, návštěva T.O. Trappers – Horse Ranch, „sádrování“ končetin, výroba triček a podobně. Již dva roky máme přímo v táboře k dispozici také nový bazén. Téma táborové hry opět bude překvapením – letos už je skoro hotová a bude trochu netradiční kukkukkuk Více až na táboře.

TáborKde tábor je

K tradici našich táborů patří také místo – ATC Velký Dřevíč u Hronova. Zatím jsme se tam vždy setkali s lidmi, kteří pro nás jsou ochotni udělat první-poslední a vůbec se o nás starají, jak nejlépe mohou, a díky kterým probíhají naše tábory bez „lidských“ komplikací. Patří k nim nejenom vedoucí kempu, ale také naši přátelé z Holandska.

Kdy se tábor koná

Po experimentu s kratším táborem jsme loni vrátili k osvědčené délce 18 dnů. Možná se to zdá jako maličkost, ale i ten jeden chybějící den byl znát. Odjíždíme tentokrát již v červnu v sobotu 29. 6. a vracíme se v úterý 16. 7. 2013. Případný pozdější nástup nebo dřívější odjezd dítěte je po dohodě možný, ale byla by škoda přijít např. o závěrečnou hru.

Jak to tam vypadá

Jako vždy je tábor stanový – stany typu iglú s předsíňkou jsou sice velikostí pro 4 osoby, ale obsazují se pouze po dvou. Po zkušenostech a s ohledem na táborový program a činnosti se maximální počet dětí ustálil na „rodinném“ čísle 14.

Na OstašiKolik tábor stojí

S ohledem na cenové zemětřesení a změny v DPH i na to, že některé ceníky za služby budou dostupné až během května, zatím nejsem schopen udělat přesný rozpočet. Přesto, že zatím můžeme jenom dosti neurčitě plánovat (největší položka – cena za ubytování – ještě vůbec není stanovená a doprava a potraviny nejspíš také nezůstanou na současné úrovni), předpokládaná cena za 18denní pobyt zůstane stejná jako loni – 5 400 Kč. Tato částka bude směrem nahoru konečná a děti v průběhu tábora samozřejmě nemusí z vlastního kapesného na nic připlácet. Z loňska stále platí, že pokud se tábora zúčastní společně přihlášená dvojice, má z ceny tábora slevu 300 Kč na osobu. Vše ostatní (v případě, že ještě dojde k nějakému nepředpokládanému zdražení) doplácí sbor ze svých vlastních prostředků. Rozpočtové minimum, které letos opravdu musíme dodržet, je 8 dětí. Cena zahrnuje vše – dopravu, stravování, ubytování, pojištění, doprovod i všechny ostatní táborové aktivity, výlety, vstupenky, hry atd. Tábor můžete platit v hotovosti (nejpozději na schůzce v úterý 11. 6. 2013) nebo převodem z účtu (nutno odeslat do 31. 5.). Samozřejmostí je potvrzení pro zaměstnavatele rodičů na příspěvek z FKSP.

Přihláška

Protože o tábor bývá zájem také ze strany mimosborových účastníků, kteří s námi již na táboře byli, je nutné přihlásit se co nejdříve. Závaznou přihlášku odevzdejte nejpozději do 15. května, ale raději dříve, protože přihlášky se budou registrovat v pořadí, v jakém je odevzdáte, a maximální počet je opravdu 14. Podrobné informace, data, časy, věci s sebou a podobně obdržíte na schůzce pro rodiče i děti v úterý 11. 6. 2013 po změně jízdních řádů. Údaje na přihlášce, které zatím neznáte, můžete doplnit během června.

Kde se dozvím ještě více

Případné další doplňující informace můžete získat na telefonním čísle 608 237 147 kdykoliv, nebo na e-mailové adrese rolnickapraha12(zavináč)seznam(tečka)cz. Vše najdete během února též na našich internetových stránkách www.rolnickapraha12.cz v sekci Tábory, výlety, TepliceŠipkaTáborový archiv. Tam se také můžete podívat na část táborového deníku a fotogalerie z loňského roku.

PŘIHLÁŠKA NA TÁBOR ROLNIČKA NA DŘEVÍČI 2013

Přihlášku na tábor najdete ke stažení v sekci Tábory, výlety, TepliceŠipkaAktuální tábor

PŘIHLÁŠKA NA ZIMNÍ ČÁST PROJEKTU „ROK V TEPLICÍCH NAD METUJÍ– 27. 2. – 2. 3. 2013

Přihlášku na zimní Teplice najdete ke stažení v sekci Tábory, výlety, TepliceŠipkaProjekt „Rok v Teplicích nad Metují“